beskydsko javornicka magistrala bezkovanie 1Milovníci bežeckého lyžovania sa cez víkend môžu vydať na obľúbenú bežkársku trať.

Počas nasledujúceho víkendu 22.1.-23.1.2021 sa bežkári môžu vydať na trať Beskydsko-Javorníckej magistrály, ktorá je upravená v plnej dĺžke a to od Husárika - Semeteš - Melocík - Kasárne a Stratenec.

beskydsko javornicka magistrala bezkovanie 2Pre priaznivcov tohto zimného športu má Beskydsko - Javornícka lyžiarska bežecká magistrála zabezpečenú strojovú úpravu trate, na bežkárov čakajú aj nové okruhy.

,,Pre bežkárov máme pripravenú aj novinku v podobe úpravy dvoch okruhov na lúkach vo Veľkom Rovnom v časti Záblatie v dĺžke zhruba troch kilometrov. Nový je aj okruh v obci Makov na Krúpovskom vŕšku v dĺžke šesť kilometrov," vysvetlila Jana Žgravčáková z KOCR Žilinský turistický kraj.

Údržba trate v spolupráci so Ski Makov a OZ Husárik

Aj v tejto sezóne pokračuje Žilinský samosprávny kraj v spolupráci so Ski Makov a po minuloročnej skúšobnej prevádzke aj s Občianskym združením Husárik. Údržbu stopy vykonáva spolu päť pracovníkov, traja z Makova a dvaja z Husárika.

,,Celú magistrálu z Kasární cez Melocík, Semeteš až na Husárik upravuje v prípade priaznivého počasia ratrak Bohuš. Kolegovia z OZ Husárik majú k dispozícii štvorkolku so stopovačom, ktorou vykonávajú udržiavanie stopy v úseku Husárik - Semeteš. Ratrak s druhou štvorkolkou má základňu na Makove," doplnila Žgravčáková. Koordinačne a marketingovo zabezpečuje chod magistrály Krajská organizácia cestovného ruchu Žilinský turistický kraj. Finančné zabezpečenie údržby je v réžii Žilinského samosprávneho kraja.

beskydsko javornicka magistrala bezkovanie 3

Žilinská župa zároveň apeluje na bežkárov, ktorí sa rozhodnú vydať na trať, aby rešpektovali aktuálne protiepidemiologické opatrenia, dodržiavala R.O.R. a chránili tak seba aj okolie.

Naďalej platí zákaz vychádzania. Do 26. januára je povolený pobyt v prírode a individuálny šport v rámci okresu.

,,Zároveň by sme bežkárov radi upozornili na prebiehajúce povolené sťahovanie dreva v úseku Polkovci - Zajacova kaplnka/Košariská v dňoch 22. a 23. januára 2021. Prosíme o zvýšenú opatrnosť v danom úseku a rešpektovanie tejto činnosti," uzavrela Žgravčáková.

Ďalšie bežkárske trate:

 

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: