kolonaŽupa chce prevziať zodpovednosť za územie a tvrdo požadovať zavádzanie dočasných dopravných riešení, ktoré nezabrzdia život v regiónoch.

V týchto dňoch vedenie Žilinskej župy spolu s Erikou Jurinovou bolo po roku opäť na stavbe dôležitého diaľničného úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka.
Po návšteve predsedníčka vyjadrila obavu: ,,Mám vážne obavy, že už posunutý termín dostavby v roku 2023 môže byť opäť ohrozený. Smerom na Rajec, podľa informácií, neprebieha žiadna príprava, čo bude opäť predlžovať traumu obyvateľov Rajeckej doliny,“ povedala županka Erika Jurinová.
Bez toho, aby na takmer dokončenú stavbu s dvoma hotovými tunelmi Ovčiarsko a Žilina nadväzovali ďalšie stavby, najmä obchvat Žiliny, sa môže dopravná situácia v okolí krajského mesta i v meste, ešte viac skomplikovať. Ako dodala županka, obyvatelia dotknutých regiónov Rajec, Kysuce či Orava už nevládzu počúvať stále nové odklady termínov realizácie dokončenia diaľnice, a ďalších dôležitých ciest, pretože situácia je zo dňa na deň hrozivejšia a komplikovanejšia.

jurinova cesta


Problematická však nie je len D1, ale aj R3 na Orave, či D3 na Kysuciach. Aj keď dostavba týchto veľkých dopravných projektov nie je priamo v kompetencii samospráv, župa chce prevziať zodpovednosť za územie a tvrdo požadovať zavádzanie dočasných dopravných riešení, ktoré nezabrzdia život v regióne a neobmedzia hospodársku súťaž firiem.
,,V spolupráci s mestom Žilina i ďalšími samosprávami zvažujeme zriadenie pozície „krízového manažéra" pre mobilitu obyvateľov Žilinského kraja,“ dodala županka. Kraj vo svojej tlačovej správe ďalej uvádza, že v jeho pôsobnosti by malo byť získavanie aktuálnych dát z rôznych cestných a železničných projektov, navrhovanie takých dopravných postupov a riešení pre samosprávy, ktoré by minimalizovali škodlivé dopady výstavby diaľnic, železnice (uzol Žilina) a celkovo dopravy na životy a majetok občanov.

Uvidíme, ako sa tlak župy prejaví v praxi. Zdá sa však, že koncepciu výstavby diaľníc a rýchlostných ciest neurčujú len odborné hľadiská, ale veľkú váhu majú politické rozhodnutia, regionálna príslušnosť ministrov a ich lobovanie "za svoj región".

-r-
Foto: Marek Langr a ŽSK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: