kovacstvo knm skola vNa Strednej odbornej škole strojníckej KNM mali žiaci možnosť zapísať sa na študijný odbor Umelecko-remeselné spracúvanie kovov - kováčske a zámočnícke práce.

Jedno z najstarších dochovaných remesiel, pri ktorom sa technológia veľmi nezmenila je kováčstvo. V minulosti to boli úzko špecializovaní kováči, ktorí kovali brnenie, podkovy a ostatné výrobky dôležité pre život. Súčasnosť dáva do popredia umelecké kováčstvo, ktoré reprezentuje napríklad kovaný nábytok.

V septembri prichádza nový školský rok na Strednej odbornej škole strojníckej KNM a s ním mali žiaci možnosť zapísať sa na študijný odbor Umelecko-remeselné spracúvanie kovov - kováčske a zámočnícke práce. Väčšinu z detí od malička fascinovali kováči v rozprávkach a filmoch. Ich kreatívna práca a predstavy budú premenené do reality. Žiaľ, s kováčskym remeslom sa ľudia v súčasnej dobe nestretávajú, keďže len málo ľudí ostalo verných tomuto remeslu. Je to výsledkom vývoja priemyslu, ktorý automatizovanou výrobou vytesnil remeslo kováča do ústrania. Poslední majstri, ktorí ostali pracovať s kovom a pretvárať ho na svoj obraz sú aj na Kysuciach.

O výučbe pretvárania kovu na hotový výrobok, štúdiu na SOŠ strojníckej a všeobecne o kováčstve som sa rozprávala s Jozefom Hodásom, majstrom tohto remesla.

Aký je záujem študentov o tento študijný odbor?

S poľutovaním musím povedať, že záujem o kováčstvo klesá. Bola doba, keď si pamätám osem žiakov v ročníku, ale covid zmenil fungovanie aj v tejto sfére. V súčasnosti potrebujeme aspoň štyroch žiakov v ročníku, maximálna kapacita je šesť žiakov. Musí to deti baviť, pokiaľ nemajú k tomu vzťah je výučba ťažšia. Nehovorím, že je to najjednoduchšia práca, ale časom sa to dá naučiť. Niektoré deti sú veľmi talentované a majú to v sebe. SOŠ strojnícka im pomôže sa vypracovať. Dôležité je upozorniť, že absolventi oboru sa vedia uživiť a je to dobre platená práca po adaptovaní na pracovný trh. Platí tu heslo „remeslo má zlaté dno“.

kovacstvo knm skola 1

Našťastie stále existujú kováči, ale zväčša vyrábajú úzko špecializované produkty ako zbrane a rôzne umelecké kovania. Kováči sú vyhľadávaní odborníci na trhu práce. Štúdium je ukončené maturitou a aj výučným listom, čo zvyšuje istotu získania práce. Následne veľa študentov pokračujú aj štúdiom na vysokej škole. Prinášame individuálny prístup, keďže odbor je vyučovaný vo veľmi malých skupinkách, aby sa im mohli učitelia maximálne venovať a odbor je unikátny v rámci celého Slovenska. Posledná štátna škola je práve u nás v KNM.

Z vášho pohľadu, prečo je pre mladého človeka vhodné práve kováčstvo?

Deti majú motiváciu vyštudovať odbor a tým získať jedinečné remeslo. Zobrali sme deti na kováčske stretnutie do Francúzska. Francúzski študenti sa kováčskymi skúsenosťami k našim študentom nevedeli prirovnať. Zaujímavý zážitok, ktorý posunul ich motiváciu vyštudovať kováčstvo. Majú zručnosti na nezaplatenie, lebo sa naučili spracovávať rôznymi spôsobmi výrobky a urobiť si aj vlastné kováčske náradie. Mám teraz študenta Danka Jendrišáka, ktorý si sám vyrába a predáva nože. To mu prináša peniaze a skúsenosti. Ak sú deti kreatívne na našej škole sa im veľmi páči. Môžu naplno prejaviť svoju predstavivosť a ukovať si vlastné výrobky. Treba podotknúť, že kováčstvo môže vyštudovať aj dievča, je to práca najmä o technike nie o fyzickej sile.

Kde môžu ľudia vidieť vašu prácu?

Žiackou prácou je lavička lásky pri kostole sv. Jakuba s originálnym návrhom Ľubky Šustekovej. Je krásna nielen cez deň, ale aj v noci k čomu prispelo podsvietenie.

Kovový drak sa usídlil pred SOŠ strojníckou, krásne ručne robené dielo, ktoré krášli priestor a prezentuje zručnosť žiakov. Drak bol realizovaný ako praktická časť maturitnej skúšky, dnes už bývalého žiaka, Mateja Šidla z Dubia.

Krížová cesta pozostáva z 12 zastavení a vyrobené sú z kovu a antikoru. Vsadené sú do kamenného podstavca. Vyrobil som ich v spolupráci so študentmi a majstrami Pavlom Koptákom a Miroslavom Hromadom, podľa návrhom Ľubky Šustekovej.

 

Pre partnerské mesto Gogolin aktuálne vyrábame stojany na ťahavé kvety. Stojany vytvoria nádhernú dekoráciu a oporu, ktorá je ideálne pre zdravý rast popínavých kvetín. Poslednú prácu by som spomenul trojmetrového kovového cyklistu, ktorý bude inštalovaný na kruhovom objazde pri vodnom diele Žilina. Objednávateľom bol ŽSK a predlohu vypracovala Ľubka Šusteková.

kovacstvo knm skola 3

kovacstvo knm skola 4

Záverom rozhovoru, čo chcete odkázať deťom, ktoré premýšľajú nad remeslom kováča?

Odvaha prijať výzvu a vyštudovať kováčstvo vám prinesie jedinečné remeslo, ktorým sa dokážete uplatniť. Od ťažkého kladiva, po najmenší šperk si vlastným úsilím vytvoríte unikátne výrobky. Pri prekonaní svojich výziev si zvolíte techniku, ktorá vám prinesie želaný úspech. Určite prídu chvíle, keď to bude ťažšie, ale o to bude krajší výsledok. Preto si záverom rozhovoru dovolím tvrdiť, že každého žiaka dokážeme vyformovať v remeselníka a je už na ňom, ako naloží so získanými vedomosťami. Odbornú kvalifikáciu a znalosť pracovných postupov vám už nikto nezoberie.

autor: Ing. Romana Marčanová.
zdroj: Zvesti Kysuckého Nového Mesta.
foto: Jozef Hodás, archív Kysucké Nové Mesto, Tatiana Jánošková

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.