krizova cesta knmKrížovú cestu požehnal v sobotu 25. marca 2023 gvardián žilinských kapucínov Michal Varga.

Na vrch Tábor vedie novovybudovaná krížová cesta, jej výstavbu inicioval farár farnosti sv. Jakuba v Kysuckom Novom Meste a dekan kysuckonovomestského dekanátu Peter Holbička. Krížová cesta je súčasťou tzv. severnej trasy svätojakubskej cesty, je dlhá takmer 2 km a má prevýšenie 298,63 m. Jej začiatok je nad Svetom dverí v Hornej Skotni a jej koniec je pod rozhľadňou na vrchu Tábor.

Zastavenia v tvare monštrancie

Okrem dvanásteho sú jednotlivé zastavenie v tvare monštrancie. Vyrobené sú z kovu a antikoru a vsadené do kamenného podstavca.

krizova cesta kysucke nove mesto 002

Vyrobili ich majstri Jozef Hodás, Miroslav Hromada a Pavol Kopták spolu so študentmi a absolventmi odboru umeleckoremeselného spracúvania kovov na SOŠ strojníckej v Kysuckom Novom Meste. Vznikli podľa návrhu farníčky a pedagogičky tejto školy Ľubice Šustekovej.

krizova cesta kysucke nove mesto 003 

krizova cesta kysucke nove mesto 007 

krizova cesta kysucke nove mesto 011 

Okrúhla časť každého zastavenia je vyplnená výjavom z krížovej cesty Ježiša Krista a je vhodne doplnená o motívy miestnej fauny a flóry a zaliata živicou. Prítomné sú v nich aj symboly či atribúty sv. Jakuba staršieho, ako pútnická palica, pútnická taška, mušľa, knižka a meč umučenia tohto apoštola.

foto: Tatiana Jánošková

Požehnanie krížovej cesty

Krížová cesta bola realizovaná v rámci cezhraničného projektu Spoločne putujeme so sv. Jakubom a úprava terénu bola spolufinancovaná z prostriedkov Európskeho fondu pre regionálny rozvoj v rámci Fondu malých projektov programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovenská republika – Česká republika. Českým partnerom projektu je rímskokatolícka farnosť Mosty u Jablunkova. Na slávnostnom požehnaní sa zúčastnilo viac ako tristopäťdesiat veriacich.

krizova cesta kkysucke nove mesto pozehnanie 014

Dekan J. Holbička informoval: „Túžili sme vybudovať krížovú cestu, ktorá bude výnimočná, originálna a umelecky hodnotná. Realizácia projektu zlepší prepojenie duchovných, kultúrnych a prírodných pamiatok v cezhraničnom regióne na oboch stranách hranice, čo bude mať priamy pozitívny dopad na zvýšenie atraktivity územia v Žilinskom a Moravskosliezskom kraji."

foto: Teodor Bráciník

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: