tunel cadca horelica2 mojekysuce mZačiatkom marca sme vás informovali o pripravovanej výstavbe druhej tunelovej rúry v časti Horelica na D3, ktorá je plánovaná v druhej polovici roka 2022.

Výstavba úseku diaľnice D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec v dĺžke 5,7 kilometra pokračuje podľa plánu. Pýtali sme sa preto aj na nové informácie ohľadne výstavby tunela.

Úsek diaľnice D3 Oščadnica - Čadca, Bukov je momentálne v procese prípravy a vypracovania dokumentácie pre stavebné povolenie. Podľa našich informácií sa momentálne vysporiadavajú pozemky pod uvedenú stavbu, trasovanie je jasné a nemalo by sa meniť.

Hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová uvádza, že v súčasnosti sa pracuje na potrebnej dokumentácii pre stavebné povolenie, jej prevzatie je plánované do konca roka 2019.
"Začiatok výstavby bude závisieť od ukončenia procesu prípravy a zabezpečenia finančných zdrojov. Predpoklad je v roku 2022.“

Veľmi často sa stretávame s otázkou, ako bude prebiehať samotná realizácia a ako to ovplyvní dopravu v prevádzkovanej, funkčnej časti tunela. Konkrétne aj to, či sa plánuje aj úplná uzávera tunela počas výstavby druhej tunelovej rúry.

Na to nám hovorkyňa NDS Michaela Michalová odpovedala: „Celý proces výstavby novej rúry je plánovaný tak, že terajšia rúra bude mimo krátkodobých plánovaných uzáver prevádzkovaná.
Keď sa vybuduje nová tunelová rúra, bude potrebné vykonať dlhodobú odstávku, cca 1 mesiac, počas ktorej sa prepoja technológie, odskúšajú sa a presmeruje sa doprava do novej tunelovej rúry. Následne sa bude rekonštruovať súčasná tunelová rúra.
Obchádzkovou trasou počas uzávery bude "stará" cesta I. triedy cez Čadcu, Horelicu do Krásna nad Kysucou.“

Z uvedeného vyplýva, že sa počíta s kontinuálnou výstavbou za plnej prevádzky existujúceho tunela s krátkodobými odstávkami hlavne počas víkendov. Pevne veríme, že dopad na dopravu už aj v tak komplikovanej dopravnej situácii, bude naozaj minimálny.

tunel cadca horelica mojekysuce

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: