busPrípravy vrcholia a spustenie IDS ŽSK bude čoskoro realitou. V praxi to znamená, že jeden lístok bude využiteľný na jazdu rôznymi dopravnými prostriedkami – vlakom, prímestským autobusom aj mestskou hromadnou dopravou.

„Integrovaný dopravný systém Žilinského kraja plánujeme spustiť 10. júla 2022. Momentálne spúšťame informačnú kampaň, aby sme obyvateľov prvých zapojených regiónov informovali o systéme fungovania IDS ŽSK. Pilotná 1. etapa zavedenia IDS v Žilinskom kraji pokryje lokalitu Rajecká dolina – Žilina - Kysuce. Do systému sú zapojení dopravcovia SAD Žilina, Železničná spoločnosť Slovensko a Dopravný podnik mesta Žiliny. Cestujúcim zavedenie integrovanej dopravy prinesie viacero výhod - lacnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie cestovanie verejnou dopravou,“ informuje Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Konateľ spoločnosti IDS ŽSK Richard Staškovan nám potvrdil, že v uplynulom období úspešne prebehli integračné testy medzi dopravcami. "Momentálne prebiehajú posledné úpravy odbavovacích a predajných zariadení zapojených dopravcov, importujú sa všetky nevyhnutné databázy. S jedným cestovným lístkom budete môcť cestovať rôznymi dopravnými prostriedkami - vlakom, prímestským autobusom aj mestskou hromadnou dopravou v Žiline, Čadci alebo Kysuckom Novom Meste."

 doprava bus01

 doprava bus02

Pozitívnou informáciou je, že v rámci IDS ŽSK bude možné použiť aj karty ostatných dopravcov v rámci SR zapojených do slovenského dopravného pasu a naopak karty našich dopravcov zapojených do IDS ŽSK bude možné používať aj u všetkých dopravcov v rámci SR. „Vôbec ako prvá IDS v SR sa snažíme vybudovať a spustiť z pohľadu cestujúceho otvorenejší celoslovenský systém. V praxi to bude znamenať, že napr. študent z Košíc bude môcť použiť svoju dopravnú kartu na nákup IDS lístka v rámci Žilinského kraja a naopak občan nášho krajského mesta si bude môcť kúpiť cestovný lístok v Košiciach. Zúčtovanie týchto transakcií prebehne v rámci klíringu IDŽK,“ vysvetľuje Richard Staškovan, konateľ spoločnosti Integrovaná doprava Žilinského kraja.

JEDEN CESTOVNÝ LÍSTOK PRE VŠETKY TIPY DOPRAVY

Ak sa rozhodnete cestovať verejnou dopravou, postačí vám jeden cestovný lístok, ktorý bude prestupný a umožní neobmedzené cestovanie počas doby platnosti predplatného cestovného lístka prímestskými autobusmi, vlakmi aj MHD v rámci pilotného územia Rajecká dolina - Žilina - Kysuce.

V KTORÝCH ČASTIACH KYSÚC TO BUDE PLATIŤ?

Bohužiaľ, v prvej fáze sa to bude týkať len časti Kysúc, konkrétne celého okresu Kysucké Nové Mesto. V okrese Čadca to bude len časť: Bystrická dolina, Oščadnica, Dunajov, Krásno nad Kysucou a Čadca.

 zony id

LACNEJŠIE A RÝCHLEJŠIE CESTOVANIE 

Integrovaný dopravný systém ovplyvní priaznivo aj cenník verejnej dopravy. „Nová tarifa IDS ŽSK prinesie výrazné zľavy pre pravidelných cestujúcich, ktorí budú využívať predplatné cestovné lístky (PCL). Zľavy pre pravidelných cestujúcich sa môžu pohybovať na úrovni aj viac ako 40 %,“ tvrdí Jurinová. V praxi to znamená, že aj ak cestujete verejnou dopravou len niekoľkokrát v mesiaci, už sa vám môže oplatiť zakúpiť si predplatný cestovný lístok.
Tým, že budú cestovné lístky prestupné medzi rôznymi dopravcami, na viacerých trasách bude cestovanie vďaka krátkym prestupným časom aj rýchlejšie a pružnejšie. Využívanie IDS je tiež jedným z nástrojov podpory ekologických riešení v spoločnosti.

Pozrite si aké budú ceny lístkov po spustení integrovanej dopravy

Budú sa meniť aj cestovné poriadky:

V rámci spustenia I. Etapy IDS v ŽSK sú v spolupráci so zmluvným dopravcom pripravené aj nové cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy v oblasti Rajeckej doliny.

Nevyhnutnou podmienkou úpravy cestovných poriadkov bolo nadviazanie prímestských autobusov v stanovených prestupných miestach - uzloch na existujúcu železničnú dopravu. Jednou z hlavných priorít zmeny organizácie verejnej dopravy je, že ponúkaná možnosť prestupu na vlak môže pomôcť v zrýchlení doby prepravy a to najmä vyhnutím sa zložitej dopravnej situácii na cestnej sieti v úseku Lietavská Lúčka - Žilina . Pri návrhu sa bezpodmienečne prihliadalo na obsaditeľnosť spojov a kapacitné možnosti vozidiel verejnej dopravy. V celom Žilinskom kraji bude postupne dochádzať k harmonizácii prestupných miest medzi autobusmi a vlakmi.

Nové cestovné poriadky je možné pozrieť si na stránke: www.sadza.sk v sekcií cestovné poriadky a na stránke www.idzk.sk v sekcii nové cestovné poriadky Rajecká dolina.

 mapa zon ids zsk jpg

Dôležité informácie pre cestujúcich ohľadne už existujúcich kariet

Aktuálne dopravné karty vydané zapojenými dopravcami (SAD Žilina, Železničná spoločnosť Slovensko, DPMŽ) bude možné využívať aj naďalej v rámci Integrovaného dopravného systému (IDS ŽSK). Pre zjednodušenie využívania dopravných služieb však bude postačovať už len jedna dopravná karta. To znamená, že ak má cestujúci v súčasnosti viac kariet od rôznych dopravcov, po spustení IDS ŽSK mu na cestovanie bude postačovať už len jedna dopravná karta bez ohľadu na to, v ktorom dopravnom prostriedku sa nachádza. Cestujúci sa sám rozhodne, ktorú kartu bude používať v rámci cestovania integrovanou dopravou.

Autor: redakcia
Foto: ŽSK

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: