kostolna veza vysoka nad kysucouV tzv. "makovici", ktorá sa našla v kostolnej veži sa síce našla listina, no jej obsah nateraz zostáva ukrytý.

V súčasnosti prebieha rekonštrukcia veže na kostole sv. Matúša vo Vysokej nad Kysucou. Jedným z očakávaných momentov počas prác bolo aj nájdenie makovice, ktorá mohla obsahovať cennú listinu. Tradovalo sa, že sa do makovíc, ktoré sa umiestňovali do vrcholových krížov v starých kostoloch vkladal obsah pre budúce generácie. Treba však pripomenúť, že nešlo o pravidlo - makovice neraz zostávali prázdne.

Makovica v kostolnej veži vo Vysokej nad Kysucou prázdna nebola. 19. augusta 2019 sa demontovala plechová krytina, a potom už bolo možné sa dostať ku krížu s makovicou. Drevo, na ktorom bol umiestnený kríž s makovicou bolo poškodené, a preto muselo byť odpílené. Po tomto úkone sa drevo prevrátilo na strechu a makovica sa sama otvorila. Na prvý pohľad to vyzeralo, že obsah je prázdny. Keď však ku nej pracovníci prístúpili, zbadali, že z nej vypadol zožltnutý a zčernelý papier zviazaný špagátom.

kostolna veza vysoka nad kysucou 1

 

Jej obsah sa začal skúmať 25. augusta po návrate farára Mgr. Františka Mikuláša a za prítomnosti Mgr. Drahomíra Veličku, PhD., vedúceho Archívu Čadca - pracoviska Štátneho archívu v Žiline so sídlom v Bytči. Pán Velička však po skúmaní skonštatoval, že sa listina nanešťastie preskúmať nedá. Dôvodom je fakt, že nebola v ochrannom puzdre ani obale a časom "ztvrdla". Nie je momentálne možné listinu otvoriť, pretože by sa poškodila.

Riešením je podľa p. Veličku oslovenie Univerzitnej knižnice v Bratislave a Slovenskej národnej knižnice v Martine, ktoré majú technické možnosti na to, aby sa jej obsah dal prečítať.

Obsah listiny tak zostáva ukrytý, no veríme, že sa jeho znenie v budúcnosti dozvieme.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: