vysoka nad kysucou veza 003Stavebné práce na kostolnej veži vo Vysokej nad Kysucou napredujú. Pozrite si vo fotogalérii ako aktuálne veža vyzerá.

Veža kostola sv. Matúša vo Vysokej nad Kysucou je momentálne obnažená a má teraz výšku 22 m. Zvony sú ukryté pod modrou fóliou. Starosta obce Vysoká nad Kysucou Anton Varecha hovorí, že sú už nosné múry očistené a zošalované a ďalším krokom teda bude osadenie železnej armatúry. Nosný veniec potom bude zabetónovaný.

Nová strecha veže je už z terárskeho hľadiska dokončená a stojí na vedľajšom parkovisku. "Po dokončení a osadení kríža bude mať výšku 16 m. Oplášťovanie musí byť dokončené do 13. septembra 2019, kedy ju príde otec biskup slávnostne požehnať," dodáva p. Anton Varecha.

veza vysoka nad kysucou

Jednou z očakávaných chvíľ počas prác na veži bolo aj otvorenie tzv. "makovice" - nádoby, ktorá sa ukladala vo vežiach kostolov a neraz obsahovala posolstvo pre ďalšie generácie. Po otvorení makovice síce z nej vypadol poskladaný a zožltnutý papier previazaný špagátom, no po ďalšom skúmaní sa ukázalo, že sa obsah na ňom nedá rozlúštiť. Listina nebola ničím chránená a časom sa zničila. Jej obsah nateraz zostáva ukrytý.

Na fotografiách, ktorých autorom je Dávid Sedala si môžete pozrieť aktuálnu podobu veže.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: