syraren hrcavsky gruntSyráreň Hrčavský grunt prichádza s ďalšou pochúťkou - bylinkovými sirupmi.

produkty syraren hrcava 007Na Hrčave sa stále niečo deje. Hlavne na Trojstyku. A to nielen pre svoju unikátnu polohu styku troch národov (Slovákov, Poliakov a Čechov), ale hlavne vďaka ľuďom a atrakciám, ktoré tomuto miesto dodávajú neutíchajúcu energiu.

Máme na mysli „Grunt na Trojmezí“ nachádzajúci sa v katastri obce Hrčava, malú rodinnú syráreň Staňovcov na hraniciach troch obcí (Čierne SK, Istebná PL a Hrčava CZ) a troch štátov. Syry tu z poctivého kravského a ovčieho mlieka varí domáca pani Monika Staňová. Varia sa niekoľkokrát do týždňa a sú tak naozaj čerstvé. V príjemnom chladivom obchodíku, priamo v budove syrárne, totiž nestihnú zostarnúť. Tak idú na odbyt. Denne tu ponúkajú čerstvé tradičné syrové nite, bryndzu, ale aj ricottu, tvrdé – dlho zrejúce syry alebo syry balkánskeho typu aké nenájdete široko – ďaleko.

Sirupy z čerstvo nazbieraných bylín

Nielen syrom je človek živý. Syráreň Hrčavský grunt ukrýva aj špeciálne osvieženie. Sú to domáce bylinkové sirupy pripravené z lúčnych a lesných bylín, bez varenia, s pasterizáciou pri nízkej teplote. Tak si zachovajú obsah všetkých vylúhovaných látok z čerstvo nazbieraných bylín priamo na Trojstyku. (Preto je ťažko povedať, či to sú byliny slovenské, české či poľské- väčšinou všetky dohromady. Asi aby sa nik neurazil.)

marta slavikovaS prípravou pomáha ich dvorná bylinkárka Marta, ktorú poznáte z jej seriálu o bylinkách.

Vyskúšajte Vařonku

Aby ste si nemysleli, že na Grunte na Trojmezí vyrábajú len zdravé veci. Majú tam ešte niečo zdravšie. Vařonku! Starodávna poctivé „pitie“. Základom je skaramelizovaný cukor, špiritus a zmes korenín a bylín ako hrebíček, škorica, klinček a iné. Táto pálenka sa na slovensko-česko-poľskom pomedzí pije od pradávna. Jeden kalíšok na zahriatie, druhý na povzbudenie a tretí proti korone. K tomu vám o Vařonke a ďalších regionálnych produktoch rozpovie niekoľko príbehov domáci gazda Peter Staňo.

hrcavskygrunt

produkty syraren hrcava 006

produkty syraren hrcava 008

Syráreň je ľahko dostupná zo všetkých strán

Trojstyk a Syráreň Grunt na Trojmezí je dostupná nielen autom cez Mosty u Jablunkova, ale z Čadce aj po niekoľkých cyklotrasách alebo zo Skalickej doliny na pešo. Okrem krásnych výhľadov a dobrého jedla tu môžete zažiť atmosféru malej domácej farmy. Najmä deti majú radosť z pasúcich sa kráv, oviec, kôz a koníkov.

Len na okraj. Čapujú aj vlastné pivo s príznačným názvom z tohto miesta: Kanec z Trojmezí. A tiež majú zásobu sudových vín na výčap ako ríbezľové, prosecco alebo aperol spritz. Treba ísť pozrieť toto unikátne miesto na Trojmedzí a ochutnať naozajstné bio domáce produkty.

Redakcia, Marta Sláviková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: