samochod automobil1. Apríla sme zverejnili článok o prvom Rakúsko-Uhorskom automobile, ktorý bol vyrobený na Kysuciach. Prvoaprílový fórik sa vydaril.

 

Šlo samozrejme o žartík, ktorý pobavil tisíce Kysučanov. Trochu sme sa obávali reakcií, ale na naše prekvapenie bol článok prijatý pozitívne a s nadhľadom. Samozrejme, veľa ľudí "naletelo" ale to bol zámer. Možno vás zaujme, ako celý príbeh vznikol a čo všetko stálo za jeho prípravou.

Na článku sa pracovalo niekoľko týždňov. Bolo potrebné vytvoriť príbeh, ktorý je uveriteľný. Taktiež bolo potrebné osloviť dôveryhodné osobnosti, aby článok pôsobil reálne. Napríklad pán starosta obce Vysokej nad Kysucou Anton Varecha nám zaslal podkladové dobové fotografie, pán riaditeľ Kysuckého Múzea Miloš Jesenský, riaditeľ spoločnosti Autoprofit Viliam Kocúrek dovolil uverejniť citát...

Z výroby dielka

Najdôležitejšia vec nás však ešte čakala - vyrobiť samotný automobil. Neostávalo teda nič iné, ako zohnať všetko potrebné. Staré kolesá, ozubené prevody a čokoľvek, čo by mohlo pôsobiť dobovo. Potom došlo na samotnú výrobu. Tá zabrala niekoľko desiatok hodín práce. Priznám sa, že ja, autor Samochodu mám už zopár skúseností s tvorbou ľahko steampunkových dielok, takže toto bola vlastne tá najtvorivejšia časť diela.

Zopár dielok, ktoré výrobe Samochodu predchádzalo

Článok bolo potrebné následne doladiť a Samochod odfotografovať. Z fotografií bolo treba ešte formou fotomontáže vytvoriť historickú fotodokumentáciu. Dielko bolo pripravené a čakali sme na deň D – 1 Apríl. Samozrejme nás čakala ešte propagácia na sociálnych sieťach a zopár ďalších telefonátov. Nevedeli sme aký to bude mať dosah, ale počet čítaní narástol do tisícov. Ocenili ste nás tisíckami lajkov a stovkami zdieľaní.

 

Možno sa pýtate, či toľko námahy stálo za to. Stálo. Poznatok pre Vás čitateľov, najmä tých čo uverili, je vcelku zásadný. Na internete koluje obrovské množstvo poloprávd. Bohužiaľ veľa z nich nie je zďaleka neškodný žartík. Udržujte si pri čítaní čohokoľvek na internete zdravý rozum a nadhľad :-)

Príbeh Samochodu Kisuckého má ale aj pozitívnu pointu. Po dohode s pánom starostom sme sa rozhodli, že prvý kysucký a vlastne svetový automobil Samochod Kisucki si môžete reálne pozrieť priamo v jeho údajnom rodisku vo Vysokej nad Kysucou. Dúfajme, že v priebehu niekoľkých týždňov bude vystavený spolu s celým príbehom, dokumentáciou a možno aj s malým bonusom...

Aj toto je svojim spôsobom síce miniatúrna, ale predsa podpora turistického ruchu na našich Kysuciach.

Milí Kysučania, prajem vám dobrú náladu, udržujte si zdravý rozum a prajem veselý zvyšok roku :-)
Peter Kolembus

Pôvodný článok si môžete prečítať tu 

 

samochod kisucki replika F 00

Aj takto sa tvoria dejiny :-) 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: