grapaAvizované prerokovanie o zaradení územia  Beskydských a Javorníckych lúk do národného zoznamu území európskeho významu sa s občanmi nekonalo. Bolo zrušené kvôli pandemickým opatreniam.

Napriek tomu, že sa do Krásna nad Kysucou dostavilo na prerokovanie množstvo ľudí, samotné prerokovanie tak ako bolo plánované sa nakoniec neuskutočnilo.

Organizátori ho museli napokon zrušiť, keďže nedokázali zabezpečiť priestor, aby spĺňal protipandemické opatrenia v takom rozsahu, ako to od dnes stanovuje zákon vzhľadom na to, že okres Čadca je v oranžovej. Príčinou zrušenia prerokovania majú byť sprísnené opatrenia aj na hromadné podujatia.

grapaNa stretnutie okrem vlastníkov prišli aj zástupcovia jednotlivých samospráv. "Boli sme striktne proti takémuto postupu. Spojilo sa viacero samospráv, nielen tých, ktorých sa to v tejto chvíli týka, ale zapojili sa aj ostatné z obavy pred podobnými krokmi zo strany štátu," informuje primátor mesta Krásna nad Kysucou Jozef Grapa

"Chceme sa spojiť aj s ďalšími regiónmi ako Liptov a Orava a upozorniť Ministerstvo životného prostredia a CHKO na takýto postup."

Na stretnutie prišlo zhruba 400 až 500 vlastníkov pozemkov, ktorých by sa táto zmena dotkla.

"Ďakujem všetkým primátorom, starostom a občanom z celých Kysúc, ktorí dnes prišli na prerokovanie o zaradení lokality Beskydské a Javornícke lúky do národného zoznamu území európskeho významu. Je vidieť, že vážne veci ako je ochrana práv vlastníctva našich dedov a pradedov chce štát obmedziť. Naša samospráva sa vie zjednotiť, zabojuje s podporou starostov a primátorov za naše práva. Dúfame, že štátna správa cúvne bez nezmyselných nariadení a uzná pádne argumenty," dodáva Jozef Grapa.

Autor: redakcia
Foto: Mesto Krásno nad Kysucou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: