znacenie tunel mNa základe podnetov od čitateľov sme sa spýtali NDS, či neuvažujú o lepšej informovanosti vodičov ohľadne plynulosti premávky. Zaujímalo nás, či sa nepripravuje napríklad prevádzka kamerového systému sprístupneného pre verejnosť v úseku Svrčinovec - Čadca a z opačnej strany Oščadnica - tunel Horelica.

Sú to úseky, kde denne dochádza ku kolónam a občania by mali možnosť nahliadnuť online na premávku a rozhodnúť sa tak o vhodnejšej trase.

Podľa slov hovorkyne NDS Michaely Michalovej: "NDS na žiadnej zo spomínaných stavieb neuvažuje so sprístupnením kamerového systému pre verejnosť, nakoľko naše kamerové systémy podliehajú podmienkam GDPR, preto tento záznam nemôže byť sprístupnený verejnosti.

Čo sa týka Oščadnice a tunela Horelica, križovatka Oščadnica ako aj predportálové priestranstvo s tunelom Horelica sú monitorované 24hodín denne. Videosignál z kamier je zobrazovaný na operátorskom pracovisku umiestnenom v prevádzkovo-technologickom objekte na západnom portáli tunela Horelica (portál Čadca) bez prístupu pre verejnosť z vyššie uvedených dôvodov."

Na otázku, či predsa len neuvažujú lepšie a predstihu informovať vodičov napríklad na prípadné priebežné uzatváranie tunela, aby mohli vodiči včas odbočiť v časti Oščadnica na tzv. starú cestu a nestáť tak v kolóne pred tunelom sme dostali pozitívnu odpoveď:

"Áno, NDS plánuje v tomto roku zrealizovať modernizáciu premenného dopravného značenia v úseku križovatka Čadca, TESCO - tunel Horelica - križovatka Oščadnica v rámci, ktorej budú doplnené pred križovatku Čadca, malý obchvat (smer Žilina) a pred križovatku Oščadnica (smer Čadca) dopravné zariadenia Z12 (elektronické panely na premenné prevádzkové informácie). Prostredníctvom nich budú účastníkom cestnej premávky poskytované vopred schválené informácie o aktuálnom stave cestnej premávky na tomto úseku." doplnila informáciu hovorkyňa NDS Michaela Michalová

Napriek tomu, že o sprístupnení kamerového záznamu NDS neuvažuje, na aktuálny stav nás budú upozorňovať nové informačné panely. Pozitívne na tom je, že sa včas už pred tunelom v časti Oščadnica, dozvieme o stave premávky smerom na tunel Horelica.

tunel horelica cadcaStále menej často videný jav - cesta prejazdná bez zdržania a kolóny.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: