scitanie obyvatelovMomentálne prebieha sčítanie obyvateľov, a to elektronickou formou. Tí, ktorí budú potrebovať asistentov by mali byť na pozore pred podvodníkmi.

Na Slovensku prebieha sčitanie obyvateľov od 15. februára do 31. marca a to po prvý raz plne elektronicky. Sčítať sa môžete sami alebo s pomocou blízkej osoby. Jediné, čo potrebujete je mať k dispozícii počítač, tablet alebo mobil s pripojením na internet. Sčítanie prebieha stránke www.scitanie.sk kde je potrebné vyplniť formulár. Kto takú možnosť nemá, môže o pomoc požiadať príbuzného alebo blízku osobu.

"Ak sa napriek tomu obyvateľ nemôže alebo nevie sčítať sám, na splnenie povinnosti sčítania bude môcť využiť asistované sčítanie. V každej obci alebo meste budú kontaktné miesta, kde obyvateľovi so sčítaním pomôže asistent. Na takéto miesto je ale potrebné sa osobne dostaviť. Obce a mestá pamätali aj na chorých a imobilných obyvateľov, ktorí sa nemôžu alebo nevedia sčítať elektronicky, ani sa dostaviť na kontaktné miesto. Tí budú môcť telefonicky požiadať mobilných asistentov, aby ich za účelom sčítania navštívili," uvádza mjr. JUDr. Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru.

Asistenčné sčítanie

Práve pri asistenčnom sčítaní odporúčame byť zvlášť opatrný - mohli by to zneužiť podvodníci, vydávajúci sa za mobilných asistentov. Asistenčné sčítanie bude prebiehať od 01. apríla a potrvá najneskôr do 31. októbra. Polícia informuje o týchto záležitostiach:

  • upozorňuje preto obyvateľov, no najmä seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám. Mohli by ich telefonicky alebo osobne kontaktovať podvodníci a ponúkať pomoc pri elektronickom sčítaní alebo asistenčnom sčítaní,
  • odporúča všetkým, ktorí potrebujú pomoc pri elektronickom sčítaní, aby žiadali o pomoc iba svojich príbuzných, prípadne známych, ktorých poznajú a ktorým dôverujú,
  • vyzýva obyvateľov, ak sa nemôžu alebo nevedia elektronicky sčítať sami alebo s pomocou blízkych, aby sa pri asistenčnom sčítaní
    - osobne dostavili na zriadené kontaktné miesta obce, či mesta, kde ich sčíta stacionárny asistent alebo
    - telefonicky kontaktovali obec alebo call centrum a požiadali o pomoc pri sčítaní, kde ich mobilný asistent príde sčítať priamo do ich bydliska.

"Mobilných asistentov sčítania stanovuje obec alebo mesto. Budú sa povinne preukazovať príslušným preukazom. Obyvatelia si s nimi najskôr dohodnú presný čas príchodu. V telefonáte sa dozvedia aj meno a priezvisko mobilného asistenta, aby podvodníkom zabránili kontaktovaniu pod zámienkou, že sú mobilní asistenti alebo inej pomoci pri sčítaní. Podvodníkom nejde o pomoc, ale o to, aby sa dostali do príbytku obete a okradli ju o cennosti a peniaze. Nepohrdnú ani osobnými dokladmi, ktoré by mohli zneužiť," upozorňuje Michal Slivka.

Zhrnutie

  • Nevpúšťajte cudzie osoby v žiadnom prípade do obydlia,
  • nekomunikujte s osobami, ktoré nepoznáte a chceli by vám pomôcť s čítaním obyvateľstva, iniciatíva na sčítanie musí prísť vždy z vašej strany a to buď sčítaním sa elektronicky, návštevou na to určeného miesta alebo požiadaním asistenta o pomoc telefonicky z vašej strany a dohodnutím presného času návštevy a mena skutočného asistenta,
  • ak máte čo i len podozrenie z podvodného konania neznámymi osobami pri sčítaní, okamžite kontaktujte políciu na čísle 158.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.

Môže vás zaujať