kliest boreliozaSme v období, kedy sa v prírode vyskytuje najväčší počet kliešťov. Bežne sezóna kliešťov býva od apríla do októbra, ale počas teplejšej zimy sa objavili prvé kliešte už v marci. A to hovoríme o Kysuciach!

Za posledné obdobia sme sa naučili tráviť o niečo viac času v prírode. Bohužiaľ má to za následok aj to, že si môžete doniesť domov nechceného návštevníka v podobe kliešťa. Kliešte sa vyskytujú čím ďalej vo vyšších polohách a aj severnejšie. Vzhľadom na vývoj sa dá predpokladať, že sa táto situácia bude v budúcnosti ešte viac zhoršovať.
Preto treba byť naozaj ostražitý, používať repelenty, vhodnú obuv a odev a po príchode z prírody nezabudnúť na dôkladnú kontrolu.

Za posledný mesiac bolo hospitalizovaných 10 pacientov

nemocnica cadca

Informovali sme sa v Kysuckej nemocnici, či zaznamenali nejakú zmenu za posledné obdobie.

"Za posledný mesiac došlo k výraznému nárastu hospitalizovaných pacientov na neurologickom oddelení, kde sme hospitalizovali 10 pacientov (z toho 5 malo neuroboreliózu a 5 kliešťovú encefalitídu, pričom jeden pacient mal súčasne tieto dve ochorenia. V súčasnosti na oddelení neurológie zostáva ešte 6 pacientov," informoval nás o stave priamo riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.

Podľa vedenia nemocnice zaznamenali nárast pacientov s kliešťami aj v chirurgickej ambulancii, či na urgentnom príjme. "Áno, za posledný štvrťrok nám výraznejšie stúpla aj štatistika vyberania kliešťov na našich ambulanciách," dodáva Martin Šenfeld.

Hlásenie o počte extrakcií kliešťov v období MAREC - JÚN 2022:

  •  Urgentný príjem: 33
  •  APS-DETI: 55, (detská pohotovosť)
  •  APS-DOSP.: 126 (pohotovosť pre dospelých)

Zatiaľ čo kliešte infikované baktériou lymskej boreliózy sa vyskytujú takmer na celom území Slovenska, kliešte infikované vírusom kliešťovej encefalitídy sa vyskytujú v určitých tzv. endemických oblastiach. „Kým v minulosti patrilo k najrizikovejším oblastiam povodie rieky Váh a Trenčiansky kraj, za ostatné roky bol zaznamenaný najvyšší počet prípadov kliešťovej encefalitídy v Žilinskom a v Banskobystrickom kraji,” uviedla MUDr. Jana Kerlik PhD. z RÚVZ BB.

Lymská borelióza je infekčné zápalové ochorenie, ktoré postihuje zvieratá aj ľudí. Diagnostika je často pomerne zložitá a preventívne očkovanie nie je dostupné. V liečbe sa úspešne používajú antibiotiká.

Výskyt kliešťovej encefalitídy v SR podľa okresov od 1.1.2017 do 31.12.2021 

graf1 KE 2017 2021 mapa borelioza

Výskyt kliešťovej encefalitídy v SR, trend za 20 rokov, rok 2022 

graf2 KE 2017 2021 mapa borelioza

Zdroj: uvzsr.sk

Prečítajte si aj:

Autor: redakcia
Foto: pixabay.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: