kliestS blížiacou sa jarou a teplejším počasím ožívajú aj nie príliš obľúbené kliešte. Tie sa nachádzajú aj na miestach, kde sa doteraz nevyskytovali.

Najväčší výskyt kliešťov, alebo ak chcete sezóna kliešťov býva od apríla do októbra. Vzhľadom na to, že trávime o niečo viac času v prírode, môžete si ho doniesť domov tak z jari, v lete alebo na jeseň, či už v lokalite okolo Dunaja alebo nadmorskou výškou pomerne vyššie položených Kysúc. Kliešte sa vyskytujú čím ďalej vyššie, severnejšie a bližšie k ľudským obydliam, než tomu bolo v minulosti. Pritom možno predpokladať, že sa táto situácia bude v budúcnosti ešte viac zhoršovať. Preto treba byť ostražitý, používať repelenty a po príchode z prírody nezabudnúť na dôkladnú kontrolu.

Idete do prírody so zvýšeným výskytom kliešťov, tak nezabúdajte na tieto pravidlá:

 1. odev prispôsobte ceste do prírody, teda svetlé oblečenie, dlhé rukávy a nohavice a ideálne zastrčené v topánkach či ponožkách, celá obuv
 2. používať repelentné prípravky
 3. neposedávať v tráve, v nízkom poraste
 4. po návrate z prírody sa vždy prezlečte. Ideálne je vyzliecť sa ešte vonku, ak bývate na byte tak napríklad v kúpeľni, vytrepte odev a vyperte ho, osprchujte a dôkladne sa prezrite. Sprchou dosiahnete, že odstránite ešte neprisatého kliešťa, ktorý si ešte len hľadá vhodné miesto.  
 5. prisatého kliešťa odstráňte ihneď. Kliešťa vytiahnite pinzetou tak, aby ste ho nepoškodili a nedostali sa do styku s jeho tekutinami a miesto vydezinfikujte!
 6. po vybratí kliešťa niekoľko dní pozorujete príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, a taktiež miesto, kde bol prisatý kliešť, ak ostalo začervenané, treba navštíviť svojho lekára.

Sú rovnako nepríjemní ako i nebezpeční pre svojho hostiteľa a prenášajú rôzne ochorenia:

 • Kliešťovú encefalitídu
 • Lymskú boreliózu
 • Anaplazmózu

Analýza epidemiologickej situácie a činnosti odborov epidemiológie v Slovenskej republike za rok 2019 poukazuje na výskyt nákazy spojených aj týmto drobným parazitom.

V roku 2019 boli hlásené nasledujúce prípady ochorenia:

 • 764x lymeská borelióza
 • 3x škvrnitá horúčka [rickettsiózy prenášané kliešťami]
 • 161x kliešťová encefalitída

Lymeská borrelióza

V priebehu roka 2019 bolo na Slovensku hlásených 764 ochorení (chor. 14,02/100000), čo je o 22% menej oproti roku 2018 a o 16% menej ako 5-ročný priemer. Ochorenia boli hlásené zo všetkých krajov SR, pričom najvyššia chorobnosť bola zaznamenaná v Žilinskom kraji – 27,77 a ako vidíte na mape, najhoršie bol na tom okres Čadca - uvádza sa v správe RÚVZ SR

mapa borelioza 2020

 

Vírusová encefalitída prenášaná kliešťami

Proti kliešťovej encefalitíde je možné sa dať aj zaočkovať. Napriek tomu, že je tu takáto možnosť, len malé percento obyvateľstva sa dalo zaočkovať. Tí, ktorí sa nechali zaočkovať tromi dávkami vakcíny pred dlhšou dobou, by mali nahliadnuť do svojej zdravotnej dokumentácie - je totiž potrebné preočkovanie. 

V priebehu roka 2019 bolo hlásených spolu ako Stredoeurópska kliešťová encefalitída 161 ochorení (chor. 2,95/100 000), čo je porovnateľné s rokom 2018 a oproti 5-ročnému priemeru vzrast o 33%. - uvádza sa v spomínanej správe.

mapa borelioza encefalitida

 

Zdroj: Výstupy programu EPIS a spáva RÚVZ v SR

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: