testovanie cadca 007Aktualizované 12:40: V sobotu 7. novembra 2020 a v nedeľu 8. novembra 2020 prebehlo vo vytypovaných okresoch Slovenska 2. kolo celoplošného testovania na ochorenie COVID-19. Máme výsledky z niektorých miest a obcí. Výsledky budeme priebežne dopĺňať.

Priebeh testovania bol oproti minulému týždňu omnoho pokojnejší, dlhé rady ako tomu bolo minulý týždeň sa netvorili. Na niektorých miestach sa v sobotu zrána tvorili menšie zástupy, no nič také, čo by odberné tímy nezvládali. Ľudia chodili na testovanie priebežne.

Veľká vďaka patrí samosprávam za ich vynaložené úsilie, aby testovanie prebehlo čo najhladšie. Mnohé sa snažili čo najviac informovať o čakacích dobách na odberných miestach či už online prenosmi z odberných miest alebo formou iných miestnych infokanálov či za pomoci sociálnych sietí.

Na operácii Spoločná zodpovednosť sa počas víkendu podieľalo množstvo osôb. Určite je na mieste poďakovať sa všetkým či už profesionálnym vojakom, príslušníkom policajného zboru, zdravotníkom, administratívnym pracovníkom a tiež vám všetkým, ktorí ste prišli na testovanie.

Výsledky testovania:

Čadca, Milan Gura:

"Počas víkendu 7. - 8. 11. 2020 sa na území mesta otestovalo 12492 z toho pozitívnych prípadov bolo 136. Miera infekčnosti tak za víkend v meste Čadca predstavuje 1,08%."

Krásno nad Kysucou, Jozef Grapa:

Druhé kolo prebehlo bez problémov, čakacie doby boli krátke, vzhľadom na dobrý výber testovacích miest, ľudia sa mohli presúvať tam kde boli čakacie doby minimálne. Oproti prvému kolu sme zmenili jedno testovacie miesto, zo stánkov na námestí do priľahlého priestoru základnej školy, vzhľadom k tomu, že testovacie tímy boli aspoň lepšie chránené pred poveternostnými vplyvmi ako aj vyhodnocovacie testov mohlo byť pri požadovaných teplotách. Oproti prvému kolu bolo otestovaných o 366 viacej ľudí ako cez tento týždeň, čo pripisujeme najmä tomu, že v prvom kole boli v Krásne testovaní občania aj z mimo Krásna, nakoľko aj prvé kolo naše mesto zvládlo dobre a neboli dlhé čakacie doby. Z evidencie z minulého víkendu je preto zrejmé, že ľudia z okolitých miest a obcí, kde tieto čakacie doby dlhšie sa presunuli na testovanie do nášho mesta. Celkovo sa testovania zúčastnilo 4186 obyvateľov, a z toho bolo 32 pozitívnych prípadov, čo predstavuje 0,76%.  Takto pred týždňom sme mali 2,56 percenta“

Turzovka, Agáta Machovčáková:

"Počas tohto víkendu prišlo otestovať celkovo 3739 osôb, čo je len o 149 menej ako počas prvého kola. Potešiteľné je však najmä, že počet pozitívnych prípadov výrazne poklesol. Minulý týždeň to bolo 190 prípadov, ale tentoraz len 37. To znamená, že v percentuálnom porovnaní miera pozitivity v Turzovke klesla z 4,89% na menej ako 1%."

Vysoká nad Kysucou, Anton Varecha:

"V priebehu oboch dní sa v obci počas 2. kola dalo otestovať na odbernom mieste v Ústredí 864 obyvateľov a na odbernom mieste vo Vyšnom Kelčove 697 obyvateľov. Na oboch odberných miestach bolo identifikovaných zhodne po 6-tich pozitívnych na ochorenie COVID-19. Celkovo sa teda v 2. kole dalo otestovať 1 561 obyvateľov, čo v prenesenom význame znamená 80,83% účasť. Miera pozitivity po druhom kole testovania bola v obci Vysoká nad Kysucou 0,77%."

Povina, Alena Dudeková:

"Plošné testovanie vykázalo tento týždeň v Povine 0,81% pozitívnych ľudí."

Skalité, Jozef Cech:

"Počas 2. kola celoplošného testovania v našej obci Skalité sa zúčastnilo 2945 osôb, z toho počet pozitívnych bolo 33 osôb, čo je 1,12 %. "

Zborov nad Bystricou, Juraj Hlavatý:

"Testovanie v 2. kole prebehlo v Obci Zborov nad Bystricou bez komplikácií a plynulo. Občania čakali iba na výsledky testu, ktorý bol do 15 minút od odobratia steru. Výsledky ukázali, že mieru pozitívne testovaných v našej obci tvorila iba 1/3 oproti 1. kolu celoplošného testovania a pohybovala sa na úrovni 1% z celkového počtu testovaných obyvateľov."

Korňa, Mariána Bebčáková:

"2. kola testovania sa zúčastnilo 1187 ľudí z toho 7 bolo pozitívnych. Tj. 0,59%"

Olešná, Štefan Cudrák:

"Testovania sa zúčastnilo 947 ľudí, z ktorých boli pozitívni: 2. čo je 0,21% "

Raková, Anton Heglas:

Bolo to pokojnejšie a bez problémov. Občania sa rozdelili podľa abecedných zoznamov, ktoré sme im zaslali domov poštou. Druhého celoplošného testovania na vírus COVID-19 sa v obci Raková zúčastnilo 3144 občanov. Pozitívny test bol zistený v 26 prípadoch, čo je 0,82%. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zúčastnili na príprave a realizácií testovania. Osobitné poďakovanie patrí našim Rakovským hasičom, ako aj sponzorom: Pekáreň BaBAD a Mäsiarstvo SK Kvalita.

Snežnica, Milan HLAVATÝ

V obci Snežnica prebehlo 2 kolo testovania bez problémov. Nakoľko sme zabezpečili na odberovom mieste live streemovu kameru občania si vedeli skontrolovať čakacie doby a nevytvárali sa dlhé rady. Na záver odberový tím natočil zábavné video, ktorým ukončil 2 kolo testovania. Video je možné si pozrieť na facebookovej stránke obce Naša Snežnica. Testovaných bolo 823, z toho pozitívnych 7, čo je 0,85%.

 

Čísla hovoria, že percento nakazených na Kysuciach je omnoho nižšie ako bolo tomu minulý víkend. Výsledky z testovania budeme v priebehu dňa priebežne dopĺňať.

Viac o 2. kole celoplošného testovania:

Autor: redakcia
Foto: Jaroslav Cabadaj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: