poziar rodinne domy skalite008Pri včerajšom požiari (28.3.2023) rodinných domov v obci Skalité zasahovali hasiči z viacerých útvarov.

Jednými zo zasahujúcich boli aj hasiči z Rakovej, ktorí na svojej sociálnej sieti informovali o udalosti: "Na žiadosť operačného strediska Žilina sme boli vyslaní k požiaru rodinných domov v obci Skalité. Vyrazili sme o 11:04 a návrat bol o 13:45 hod."

poziar rodinne domy skalite001

Podľa ich slov na mieste zasahovali aj ďalší hasiči: HaZZ Čadca, HaZZ Turzovka, HaZZ Žilina, ZB HaZZ Žilina, DHZO Skalité a DHZO Raková.

Požiar garáže a rodinných domov v obci Skalité

"Dňa 28. marca 2023 krátko po 10:15 bol na Operačné stredisko Krajského riaditeľstva HaZZ v Žiline ohlásený požiar garáže pri rodinnom dome v obci Skalité, okres Čadca. Zasahovali hasiči z Hasičskej stanice v Čadci, z Hasičskej stanice v Turzovke, z Hasičskej stanice v Žiline, zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a členovia Dobrovoľných hasičských zborov obcí Skalité a Raková" informoval nás Michal Kypus z KR HaZZ v Žiline.

Po príchode bolo zistené, že ide o požiar garáže, v ktorej sa nachádzalo osobné motorové vozidlo, pričom po výbuchu uložených tlakových nádob sa požiar rozšíril na dva rodinné domy, drevenú hospodársku budovu, sklad dreva a ohrozoval tretí rodinný dom.

poziar rodinne domy skalite002

"Na mieste začala s hasiacimi prácami miestna jednotka členov Dobrovoľného hasičského zboru obce Skalité. Po príjazde ďalších cisterien hasiči začali s lokalizáciou požiaru a ochladzovaním tretieho rodinného domu. Požiar sa podarilo lokalizovať o 12:00. Kvôli veľkému zadymeniu hasiči zasahovali s autonómnymi dýchacími prístrojmi. Pre zistenie príčiny vzniku požiaru bol na miesto privolaný zisťovateľ príčin vzniku požiarov. Postupným rozoberaním zasiahnutých konštrukcií a hasením skrytých ohnísk požiaru, bol požiar o 13:30 zlikvidovaný." dodáva Michal Kypus.

Na mieste zasahovalo 21 profesionálnych a 10 dobrovoľných hasičov s 10-imi kusmi hasičskej techniky. Voda na hasenie bola dopravovaná kyvadlovou dopravou z hydrantu z miestneho vodovodu. Pri požiari došlo k zraneniu jednej osoby, ktorá bola ošetrená zdravotnými záchranármi z Hasičskej stanice v Žiline a prevezená na ďalšie ošetrenie do nemocnice v Čadci.

Príčina vzniku škody je v štádiu zisťovania. Predbežná výška škody bola odhadnutá na 190 tisíc €.

Pomôžte rodine po požiari rodinného domu v Skalitom. V obci vyhlásili verejnú zbierku

autor: redakcia
foto: Hasiči Raková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: