0 husarik vyhladMesto Čadca v posledných týždňoch znovu oživilo plány vybudovania rozhľadne v Čadci. Následkom toho prebehla diskusia, či vybrané miesto, kopec nad Husárikom je to správne.

O pripravovanej rozhľadni sme informovali ešte v lete 2020 - Rozhľadňa na Husáriku v Čadci. Projekt znovu ožíva. Vtedy sme sa spoločne s riaditeľom OCR Kysuce Radovanom Jakušom boli na vybrané miesto pozrieť. Bohužiaľ hmla nám nedovolila posúdiť, či je miesto vhodné na takúto stavbu. Samozrejme, najlepšie je pozrieť miesto z pohľadu plánovanej výšky stavby. Takže sme sa spolu vybrali na miesto nad Husárikom opäť, tentokrát sme prizvali aj Adama Jakuša, ktorý zobral aj dron, aby sme si mohli miesto pozrieť z pohľadu budúcich návštevníkov rozhľadne. Aj včera sme mali menšie technické problémy, takže naše výsledné fotografie sú menšej kvality. Každopádne na posúdenie miesta to postačuje a môžeme zhodnotiť: z Husárika uvidíme skutočne krásny panoramatický pohľad na široké okolie.

1618942257895

Potrebuje Čadca rozhľadňu?

Nedávno sme publikovali aj názor Silvie Holeščákovej Rozhľadňa v Čadci - opäť nejdeme prekročiť svoj vlastný tieň? Cieľom jej príspevku je spustiť diskusiu nad lokalitou, ale aj vizuálnym stvárnením budúcej rozhľadne. Čo sa týka vizuálneho stvárnenia, toto otvorenie témy chápem, je to názor autorky príspevku. Predsa len pôvodná štúdia bola vypracovaná pred mnohými rokmi a medzičasom na Kysuciach vyrástli ďalšie rozhľadne, možno by sa dalo s odstupom času pozrieť inak. Inými slovami - rozhľadne dnes slúžia nielen ako objekty na poskytnutie výhľadu, ale stávajú sa sami osebe turistickým cieľom, kvôli jej stvárneniu.

husarik rozhladna

Husárik je výborné miesto

Dovolím si povedať osobný názor. Áno, Čadca si rozhľadňu zaslúži a výber lokality nad Husárikom je pravdepodobne tým najlepším miestom v rámci Čadce. Dôvodom je nielen samotné miesto, ale aj potenciál Husáriku do budúcnosti. Môže sa totiž v budúcnosti stať centrom turizmu nielen pre pre samotných Čadčanov, ale i návštevníkov Kysúc. Dôvodom je dostupná infraštruktúra (cesta, horský hotel s reštauráciou, wellnessom, tenisovými kurtmi...), ale aj fakt, že Husárik je výborným bodom na pešie, cyklistické či bežkárske výlety. Čadca má teda príležitosť sa znovu dostať na mapu významných turistických lokalít v rámci regiónu.

A aký je teda samotný výhľad?

Posúďte sami (za nižšiu kvalitu fotografií sa ospravedlňujeme). Fotografie sú vytvorené z minimálne plánovanej výšky rozhľadne (cca 10-12 m) 

Autor: Peter Kolembus
Foto: Adam Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: