husarik rozhladnaHusárik je pre Čadčanov významným miestom. Rozhľadňa môže napomôcť v jeho ďalšom rozvoji

 

Organizácia cestovnéhu ruchu Kysuce (OCR)  informovala na minulotýždňovom zastupiteľstve o svojich aktivitách v roku 2019. Okrem toho viceprimátor Peter Strapáč informoval o oživení projektu rozhľadne na Husáriku. Spýtali sme ho na viac informácií o tomto projekte.

„Mesto Čadca má dlhodobo záujem vybudovať z osady u Husárika turistické centrum mesta. Za týmto účelom sme sa spojili s Ing. Stanislavom Mikovčákom, ktorý dlhodobo buduje projekty rozhľadní nielen na Kysuciach, ale aj širšom okolí. Využili sme jeho schopnosti a zdatnosti, pričom Ing. Stanislav Mikovčák podaroval mestu Čadca kompletnú projektovú dokumentáciu rozhľadne.“

husarikNa miesto sme sa vybrali, avšak na kopci nás čakala hustá hmla

Podľa našich informácií zástupca primátora Peter Strapáč viedol rokovanie so zástupcami lesov Slovenskej republiky, na ktorom pozemku by mala v budúcnosti rozhľadňa stáť. Lesy Slovenskej republiky už mestu Čadca dali predbežný súhlas s vybudovaním rozhľadne v osade u Husárika. Okrem toho sa nám podarilo rokovať aj s občianskym združením Husárik, ktorý má záujem vybudovať požičovňu bicyklovnáučný chodník. Do budúcna je vízia vybudovať aj nabíjaciu stanicu pre elektrobiky tak, aby si mohli návštevníci a turisti nabíjať svoje elektrobicykle.

Viceprimátor vysvetľuje: „V tomto smere je záujem aj naďalej spolupracovať s občianskym združením Husárik a z osady Husárik vybudovať nielen plne funkčnú rozhľadňu, ale komplex turistických chodníkov s možnosťou využitia oddychových a rekreačných aktivít tak, aby sme obyvateľov mesta Čadce, ale aj širokého okolia priviedli do nášho mesta tak, aby tu mohli plnohodnotne tráviť čas a tiež aby sa Čadca stala kultúrnospoločenským lídrom v regióne.“

husarik rozhladnaNávrh rozhľadne na Husáriku z roku 1996

Nie je na čo čakať!

V tejto súvislosti sme sa spýtali na tému rozhľadne na Husáriku aj architekta Ing. Stanislava Mikovčáka: „Rozhľadňa je naplánovaná nad osadou Husárik v nadmorskej výške 780 m.n.m v priestore s nádherným kruhovým rozhľadom. Stane sa prímestskou atrakciou s mimoriadnym turistickým významom. Práve tu končí hlavný hrebeň Javorníkov so svojimi nádhernými výhľadmi. Zároveň sa stane centrom prímestskej turistiky pre krátke výlety z mesta. Projekt bol navrhnutý už v roku 2016 (Stano Mikovčák, Jaroslav Velička a Rudolf Gerát) a nie je možné naďalej vyčkávať s jeho realizáciou, lebo život beží rýchlo a Čadčania si zaslúžia spestrenie vychádzok do ich prekrásneho okolia. História a predkovia nám tu nenechali žiadny hrad, príroda nám nedala skaly, jazerá ani vodopády. Prostredie, v ktorom žijeme si musíme tvarovať sami. Nie je na čo čakať!

Mojím príspevkom je spracovanie a darovanie projektovej dokumentácie a prísľub spolupráce pri realizácii diela."

Autor: redakcia
foto: redakcia, Stanislav Mikovčák

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: