ct cadcaStarý CT prístroj slúžil v nepretržitej 24 hodinovej prevádzke viac ako 12 rokov. Nové CT bude inštalované o niekoľko týždňov.

Starý CT prístroj, ktorý používala Kysucká nemocnica v Čadci doslúžil po 12 rokoch, kedy bol v prevádzke nepretržite 24 hodín.

Riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld informuje, že nemocnica bude mať inštalovaný nový CT prístroj: "V súčasnosti prebieha demontáž starého CT prístroja, ktorý nám slúžil v nepretržitej 24 hodinovej prevádzke viac ako 12 rokov.

Popri tom prebiehajú stavebné kompletné úpravy priestorov (elektorinštalácia, podlahy, vzduchotechnika, nové zariaďovacie predmety a pod.), ktoré budú zrealizované do 30.9.2023, po tomto dátume bude inštalovaný nový CT prístroj."

Výhody nového CT prístroja:

 • Väčší počet vrstiev/slice (80 vs. 64) - to prináša aj vyššie priestorové rozlíšenie
 • Väčší rozsah vyšetrenia pri niektorých typoch vyšetrení (napr. CT perfúzia na posúdenie rozsahu postihnutia mozgu pri cievnej mozgovej príhode - 80 mm vs. 40 mm)
 • Nižšia radiačná zátaž a zároveň kvalitnejší obraz pri použití AI a neurónových sietí
 • Bohatá softwarová výbava:
  -napr. odstraňovanie artefaktov/chýb obrazu pri metalických materiáloch - "umelý" bedrový kĺb/TEP, stabilizácie pri zlomenej chrbtici a iných kostí
  -software na pomoc a zlepšenie možnosti vyhodnocovanie (virtuálna bronchoskopia, kolonoskopia, onkologické vyšetrenia a pod.
 • Celkovo vyšší výkon CT prístroja a rýchlejšie spracovanie "surových dát" - prakticky okamžite sú dostupné obrázky, z ktorých sa hodnotí nález
 • Väčší počet diagnostických staníc na popisovanie CT nálezov (3 stanice voči 1 stanici), stanice sú taktiež podstatne výkonnejšie

Uvádza, že cena nového CT prístroja vrátane 5 ročného pozáručného servisu (2 roky záruka + 5 rokov po záruke) je 814 800 EUR s DPH, cena za stavebné práce je 82 500 EUR

Dostupnosť CT vyšetrení bude zabezpečená

M. Šenfeld hovorí, že oslovili o pomoc pri vyšetrovaní pacientov okolité nemocnice a zariadenia (Žilina, Liptovský Mikuláš, Martin, Trstená a Považská Bystrica, aj súkromné pracoviská KK Med Žilina a CT Martin).

Aký je postup pri bežnom objednávaní:

 • rádiologické pracovisko bude disponovať presne stanoveným počtom vyšetrení na jednotlivých pracoviskách (dátum a čas) - objednávanie bude fungovať obdobne ako doteraz (osobne, alebo prostredníctvom e-mailu),
 • podľa požadovaného vyšetrenia a stavu pacienta mu ponúknu najbližší voľný termín na konkrétnom pracovisku. Samotné nahlásenie na zastupujúcom CT zabezpečí rádiologické pracovisko KNsP Čadca - nebude potrebné telefonovať a vybavovať termín osobne zo strany pacienta,
 • eventuálnu prípravu zabezpečia na pracovisku (pitie kontrastnej látky pred vyšetrením a pod.),
 • pacient sa následne so žiadankou dostaví v daný deň a čas na dohodnuté pracovisko,
 • ak to technické riešenie dovolí, bude možné prísť pre výsledok vyšetrenia a obrazovú dokumentáciu aj na rádiologické oddelenie KNsP Čadca.

Kontakt na rádiologické pracovisko KNsP Čadca:

 • tel: 041 4604643
 • e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. prípadne Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

"Za vzniknuté komplikácie sa ospravedlňujeme a prosíme o trpezlivosť a pochopenie," dodáva M. Šenfeld.

autor: redakcia
foto: Kysucká nemocnica v Čadci / súčasné CT

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: