oprava cesty semetesDlhoočakávaná oprava cesty Turzovka – Semete sa začína. Rekonštrukcia bude rozdelená na tri etapy, na ceste sa bude pracovať aj po skončení zimy v roku 2020.

Tento týždeň začala Žilinská župa s opravou cesty Turzovka – Semeteš slúžiacou ako spojnica medzi Horným Považím a Kysucami. Na opravu sa podarilo získať prostriedky z eurofondov, oprava cesty bude stáť viac ako jeden milión eur. Prostriedky čerpá župa z operačného programu IROP, spolufinancovanie je vo výške päť percent z celkovej sumy.

Rekonštrukcia sa týka úseku s dĺžkou 4,1 km a jedného mosta. Županka Erika Jurinová o nevyhovujúcom stave cesty a potrebe rekonštrukcie hovorí: ,,Som rada, že vodiči a obyvatelia, ktorým zničená cesta strpčovala život si budú môcť konečne vydýchnuť. Cesta cez Semeteš je v nevyhovujúcom stave, do ktorého sa však nedostala za posledný rok, ale je dôsledkom niekoľkých predchádzajúcich období. Rekonštrukcia je finančne náročná a župa sa snažila získať prostriedky na jej opravu z európskych finančných zdrojov, no žiadosti neboli viackrát úspešné. Projekt a zároveň finančný príspevok schválený až minulý rok."

oprava cesty semetes 1

Po schválení financií župa zabezpečila súťaž na projektovú dokumentáciu a na dodávateľa stavby. Začiatok realizácie sa viackrát posúval kvôli povinným kontrolám Riadiaceho orgánu ministerstva, tie trvali takmer pol roka. Koncom augusta 2019 boli doručené výsledky a až po nich sa mohla podpísať zmluva so zhotoviteľom, odovzdalo sa stanovisko a s opravou sa mohlo začať. Na ceste sa bude pracovať v troch etapách, a to aj po zime v roku 2020.

ŽIlinská župa sa v tomto roku zameriava aj na rekonštrukcie mostov - na Kysuciach ide o mosty v Oščadnici a vo Vysokej nad Kysucou.

-r-
Zdroj foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: