cadca okresny sudNajnovší návrh súdnej mapy síce počíta so zrušením štyroch okresných súdov, ale Okresný súd v Čadci medzi nimi nie je.

Už čoskoro by mal byť predložený tretí návrh súdnej mapy, ktorý počíta so zrušením štyroch okresných súdov - malo by ísť o okresné súdy v Partizánskom, Skalici, Bánovciach nad Bebravou a Kežmarku.

Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková dnes 22.10.2021 uviedla, že sa naďalej počíta so vznikom mestských súdov v Košiciach a Bratislave a zostávajúce súdy majú ostať ako pracoviská alebo sídla. Zväčšiť sa majú obvody okresných okresných súdov na 30, v ktorých má pôsobiť viac pracovísk.

Pôvodne sa mal počet okresných súdov znížiť z 54 na 30, teraz situácia vyzerá tak, že ministerka od tohto návrhu ustupuje. "Návrh súdnej mapy vo veľkej miere zachováva pracoviská súdov a dáva priestor na to, aby fungovali ďalej. Obava, že zamestnanci stratia svoje pôsobisko a sudcovia budú musieť niekde dochádzať, je týmto návrhom značne odstránená," hovorí M. Kolíková.

Obyvatelia Kysúc by teda nemuseli dochádzať do Žiliny, kde by bol najbližší súd. "Chceme, aby sa každý občan dostal ku kvalitnému rozhodnutiu, ktorému rozumie a v rozumnom čase. Ku koncentrácii sudcov však dôjde postupne, musela som zatiahnuť ručnú brzdu," spresnila ministerka.

Protesty aj petícia za zachovanie Okresného súdu v Čadci

Svoju nespokojnosť s návrhom zrušiť Okresný súd v Čadci vyjadrili zamestnanci súdu, sudcovia, zástupcovia samospráv a nespokojní občania na proteste, ktorý sa konal v stredu 13.10.2021. Zároveň bola v ten deň zverejnneá petícia za jeho zachovanie.

Protest za zachovanie súdu

Viac o téme:

autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: