covidV regióne je alarmujúco nízky počet zaočkovaných. V súvislosti s predpokladaným príchodom tretej vlny pandémie vydáva Kysucká nemocnica výzvu, aby občania využili možnosť nechať sa zaočkovať proti Covid-19.

Oba okresy Kysúc patria na Slovensku k tým, ktoré majú nízku mieru zaočkovanosti pokiaľ ide o očkovanie 1. dávkou. V štatistikách kde sa uvádza úplná zaočkovanosť osôb je okres Čadca najhorším na Slovensku (korona.gov.sk). Nízka miera zaočkovanosti je aj v okresoch Revúca, Gelnica, Rimavská Sobota a Poltár.

2 davka zaockovanostZdroj: korona.gov.sk

Očkovacie jednotky v mestách a obciach

V Žilinskom kraji začala už minulom týždni jazdiť do kysuckých miest a obcí jazdiť očkovacia jednotka "VakciZuzka", ktorá ponúka očkovanie jednodávkovou vakcínou Janssen. Očkovanie je týmto zjednodušené aj tak, že sa netreba vopred registrovať. Tento týždeň sa takto bude očkovať na Dolných Kysuciach. Aj v Kysuckej nemocnici je momentálne možnosť nechať sa zaočkovať bez registrácie vakcínou Pfizer.

Tretia vlna pandémie dorazí takmer s určitosťou

Zdravotníci z Kysuckej nemocnice teraz vydali výzvu všetkým, ktorí majú možnosť sa dať zaočkovať, aby s týmto úkonom neváhali. Výzvu uvádzame v plnom znení:

Vyhlásenie Kysuckej nemocnice

"Na základe alarmujúco nízkej preočkovanosti proti Covid nákaze v našom regióne, sa v mene zdravotníkov našej nemocnice, obraciame na Vás všetých obyvateľov Kysúc s výzvou, aby ste využili možnosť vakcinácie proti ochoreniu Covid 19.

Vychádzame z týchto predpokladov:

  • kompletné preočkovaných 1. a 2. dávkou vakcíny je len okolo 24% obyvateľov Kysúc
  • príchod 3. vlny ochorenia Covid 19 je možno očakávať takmer s určitosťou
  • dopady ochorenia, v populácii s nízkou mierou kolektívnej imunity, budú závažné

S odvolaním na hodnoverné a odborne fundované literárne údaje, informácie odborných autorít, a hlavne naše vlastné skúsenosti, ktoré sme získali pri liečbe stoviek pacientov s touto nákazou na Covid oddelení a Oddelení anesteziológie a a intenzívnej medicíny v Kysuckej nemocnici, tvrdíme, že očkovanie je jedinou účinnou obranou proti potencionálne závažnej, až smrteľne prebiehajúcej nákaze Covid 19.

- bohužiaľ nemáme účinný a bežne dostupný liek na koronavírus. Nenaplnili sa očakávania o účinnosti liekov – čiastočne „úspešný“ bol remdesivir, či ivermectin, oba však vyžadujú dodržať indikáciu v čase podania a veľkosti dávky a nie sú vhodné pre všetkých chorých. Ostatné lieky, často medializované, ako napr. milurit, antireumatiká, apod. sa ukázali ako neúčinné
- medzi našimi pacientmi sme nemali ani jedného zomretého pacienta, ktorý absolvoval kompletné preočkovanie
- pozitívni pacienti, ktorí boli očkovaní 1. dávkou mali jednoznačne ľahší priebeh ochorenia, ako neočkovaní pacienti
- v neskoršej fáze 2. vlny pandémie, približne od februára a marca 2021 nám podstatne ubudli pacienti z domovov dôchodcov. Vďaka vakcinácii a dôslednej izolácii bolo týchto „ rizikových „ – tzn starších a chronicky chorých pacientov - v nemocnici menej.

nemocnica cadca

My zdravotníci, ktorí sa starali o kovidových pacientov, si so všetkou pokorou uvedomujeme závažnosť ochorenia Covid 19. Odmietame sa zapájať do diskusie s antivaxermi a samozvanými „znalcami“.

Apelujeme na zdravý rozum a zodpovednosť každého Kysučana, ktorým hlasom chce načúvať.
Na to, aby sme sa stihli ochrániť jediným účinným spôsobom - kompletným preočkovaním proti Covid 19 - nám ostáva ešte trochu času, skúsme ho nepremárniť."

MUDr Milan Galgánek – námestník riaditeľa pre zdravotnú starostlivosť
MUDr Peter Szeghy – primár OAIM
MUDr Vladimír Lariš – primár COVID oddelenia

Prečítajte si aj:

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: