oblukovy most rakovaPráce na oblúkovom moste by mali trvať približne desať mesiacov, dôvodom rekonštrukcie je nevyhovujúci stav mosta a aj jeho samotná šírka.

Žilinská župa začína s veľkou modernizáciou oblúkového mosta. Stavebné práce by podľa zmluvy mali trvať približne desať mesiacov, rekonštrukcia je vyčíslená na viac ako 624-tisíc eur. Rozsiahla investícia je financovaná zo zdrojov Európskej únie.

Most je v súčasnosti v nevyhovujúcom stavebno-technickom stave, nevyhovujúce je aj šírkové usporiadanie na moste. František Ďuračinský, riaditeľ odboru dopravy ŽSK, o rekonštrukcii hovorí: ,,V súčasnosti je mostný objekt využívaný automobilovou, cyklistickou aj pešou dopravou. Pred rekonštrukciou vybudujeme obchádzkovú trasu a lávku súbežne s jestvujúcim mostom. Rekonštrukcia mosta a výstavba lávky bude prebiehať za obmedzenia premávky v niekoľkých etapách."

Z mostu budú odstránené všetky časti mostného zvršku, zábradlie, rímsy, kamenné obrubníky, vozovka vrátane izolácie, mostné odvodňovače i mostné závery. Po skončení rekonštrukcie bude pešia, prípadne cyklistická doprava presmerovaná na lávku a most bude slúžiť len pre automobilovú dopravu.

V týchto dňoch sa realizujú prípravné práce - zariadenie staveniska, vytyčovanie inžinierskych sietí, príprava inžiniersko-geologického prieskumu. Stanovisko zhotoviteľovi odovzdala Žilinská župa v závere apríla.

oblukovy most rakova v


Rekonštrukcie mostov v Makove, Vysokej nad Kysucou a Staškove

Rekonštrukčné práce mosta v Rakovej sú súčasťou veľkého eurofondového projektu Zlepšenie prepojenia ciest okresov Tešín a Čadca a diaľnicou D3, ktorý sa realizuje v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg PL-SK. Súčasťou projektu je okrem opráv mosta v Rakovej aj oprava ďalších sedem mostov v katastrálnych územiach Makov, Vysoká nad Kysuckou a Staškov a tiež viac ako jeden a pol kilometra cesty II/487 v dvoch úsekoch - vo Vysokej nad Kysucou a Podvysokej.

,,Mimoriadna situácia okolo nového koronavírusu nemala výrazný dopad na veľké eurofondové investície v našom kraji. Okrem tohto projektu máme schválené prostriedky na ďalšie štyri projekty na cesty, ktoré sú aktuálne v procese verejného obstarávania a dva projekty dobiehajú z minulého roka," povedala županka Erika Jurinová. Celkové výdavky na projekt sú viac ako dva milióny eur.

 

Modernizácia cesty medzi Turzovkou a Semetešom

Po zimnej prestávke sa pokračuje v dvoch veľkých rekonštrukciach ciest z eurofondov - momentálne prebieha oprava cesty medzi Turzovkou a Semetešom, kde v rámci projektu opraví viac ako štvorkilometrový úsek cesty a oprava cesty medzi Vitanovou a Oravicami, kde sa dokopy vymení viac ako šesť kilometrov dlhý úsek a opraví jeden most. Tieto dva projekty budú spolu stáť viac ako tri milióny eur.

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj, Raková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: