Odvoz odpadu po jeho zozbieraníApríl je čas, kedy už na väčšine Kysúc už zišiel sneh a bohužiaľ na mnohých miestach opäť odkryl aj smetiská či vyhodený odpad. Je to téma, ktorá je ako nekonečný príbeh a stojí nás nemalé peniaze.

Každý rok na jar prebieha väčšie upratovanie okolia v čase okolo dňa zeme. Bude tomu tak aj tento rok. Zaujímalo nás, ako to vnímajú kompetentný, či vidia posun a nápravu vo svojej lokalite. Opýtali sme sa na to aj starostov obcí. Postupne vám prinesieme ich pohľad na danú problematiku.  

Jedným z nich je starosta obce Vysoká nad Kysucou Anton Varecha:

Máte pocit, že sa ľudia polepšili a nevyhadzujú už toľko odpadu do voľnej prírody alebo naopak odpadu v prírode pribúda?

Aby som pravdu povedal, táto otázka by vo svoje podstate v normálnej spoločnosti nemala existovať no bohužiaľ. Normálnemu, zdravému a rozumnému človeku predsa nemôže v hlavne napadnúť myšlienka: „Vyhodím to niekde do lesa, do kríkov, na lúku, kde ma nikto neuvidí!“ Veď to sa nedá ani len povedať nieto ešte vykonať!!! V dnešnej dobe, keď v každej samospráve existuje také množstvo možností ako odpad zlikvidovať. Veď to učia deti v základných školách už od prvého ročníka! A predsa – borci, individuá, ľudia, ktorí všade boli a všetko vedia – prečo zrovna pre nich by tu mali platiť nejaké pravidlá, keď oni vedia ako sa pohybovať a ako všetko oklamať a obísť! Počas svojej práce som zažil už i týpka, ktorý naložil chladničku do auta značky AUDI a trepal ju do lesa!!! Traja zamestnanci obce sa s ňou mordovali, aby ju z pod toho zrazu opäť dostali na cestu, naložili na traktorovú vlečku a odviezli. Pritom ju stačí v rámci elektrozberu vyložiť k bráne alebo zviesť na technický dvor v obci. No ale keď máš to AUDI a si borec ...
Nemyslím si, že odpadu v prírode pribúda či ubúda. Je to asi stále rovnako, sú takí ktorí to proste robia. Neviem odpovedať prečo. Možno sa im pri vyhadzovaní odpadu na nejakú čiernu skládku vyplavujú do tela nejaké príjemné edorfíny a oni sa z toho potom tešia. Škoda, že sa pri tom neodfotia, ako pri iných činnostiach a nezverejnia to na Facebooku. Veď aj s tým by sa mohli pochváliť. No sú i takí, ktorých si na rozdiel od tých v prvej skupine nesmierne vážim, ktorí i pri bežnej prechádzke zozbierajú odpad, ktorý nájdu v lese a aktívne sa zapájajú do všetkých činností, ktoré vedú k zveľaďovaniu nášho životného prostredia a najbližšieho okolia.

odpad v lese

odpad v lese1

Ako je to s čiernymi skládkami. Monitoruje obec/mesto čierne skládky? Pribúdajú naďalej nové skládky v katastri? 

Myslím si, že nové skládky nepribúdajú a skôr sa snažíme monitorovať tie miesta, kde takéto skládky ľudia zvyknú, alebo zvykli vytvárať. Veľa krát sa stretám s tým, že mi prídu ľudia oznámiť, že sa niekde vytvorila čierna skládka za čo im samozrejme ďakujem, aj v médiách to pomerne často zaznieva. Čierna skládka sa však nevytvorila. Len ľudia – najrozumnejšie bytosti na tejto planéte, ktorí majú svoje sny, túžby, pocity, lásku a v nejakom nepochopiteľnom rozumovom skrate zoberú odpad a vyhodia ho len tak, do prírody na rýchlovku z auta, dodávky, traktora a pyšný utekajú preč ... Som rád, keď tam niekedy vyhodia i obaly s adresou, na ktorú im kuriérska spoločnosť doviezla i tovar. Potom mám možnosť sa s nimi stretnúť a vo svojom vnútri si ich analyzujem. Takže čierne skládky sa nevytvárajú tvoria ich konkrétny ľudia.

Čierna skládka na Semeteši2Čierna skládka na Semeteši

Ak niekto objaví takúto skládku, ako má postupovať? 

Zákon má v tomto jasno. Za likvidáciu je zodpovedná samospráva. Znamená to, že ak niekto narazí na takúto čiernu skládku informáciu môže posunúť na Obecný úrad vo Vysokej nad Kysucou (e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.), kde uvedie predovšetkým jej lokáciu a určite pomôže i fotografia. Nie sú potrebné žiadne detailné fotografie, ale aspoň fotografia, ktorá nám pomôže priestor lepšie lokalizovať a zároveň dopredu vieme o množstevnej potrebe ľudí a techniky na jej zlikvidovanie.
Ja chcem úprimne a zo srdca poďakovať všetkým všímavým ľuďom, ktorí často krát riskujú vulgárne nadávky a osočovanie no i napriek tomu si odfotia poznávaciu značku či prípadných vinníkov. Vďaka nim môže potom obec ďalej postupovať a vymáhať si spôsobenú škodu či vynaložené výdavky. Mám zato, že čím viac všímavých očí, tým budú mať tieto indivíduá menší priestor.

upratovaniePracovníci obce počas likvidácie čiernej skládky


Môžete nemusíte: Koľko peňazí vynaloží obec za odvoz či spracovanie odpadu? 

V kalendárnom roku 2021 obec Vysoká nad Kysucou investovala do zberu, odvozu a likvidácie odpadu sumu 75 932 EUR a ostatné náklady ako nákup popolníc, vriec, posypových nádob atď predstavovali sumu 5 560 EUR.

Akú máte skúsenosť po odstránení skládky. Vznikne na tom mieste opäť alebo si už obyvatelia na to dávajú pozor, aby sa tam odpad znova neobjavil? 

Na niektorých miestach sa nám čierne skládky podarilo definitívne zlikvidovať. Stálo to nemalé úsilie a finančné náklady. Škoda, že ten kto vyhadzuje resp. takýmto spôsobom likviduje odpad si neuvedomuje, že jeho zlikvidovanie ide z verejných financií a za tie peniaze sa mohlo niečo pekné v obci vybudovať. Bol som v krajine, kde je zakázané žuvať žuvačku na verejnosti a všade boli kamery. A viete čo tam bolo? Čistota a poriadok. Žiaden odpad, žiadne pohodené papiere či plechovky, žiadne dočarbané steny a dokonca ani žiadne olepené plochy a stĺpy plagátmi či nálepkami. Všetko je to o ľuďoch, ale i o represii. Príliš veľa slobody prináša so sebou i takéto patogénne javy, akými je i odhadzovanie odpadu do prírody.

Zapojíte sa tento rok do čistenia Kysúc?

Samozrejme. Každoročne obec organizuje na svojom území výzvu ZOBER MA! Ide o výzvu pre ľudí, ktorí sú na prechádzke v prírode a nájdu nejaký odpad, aby ho zozbierali, uložili k najbližšej ceste a oznámili miesto uloženia obci. Pracovníci obce ho následne odvezú. Viete posledných niekoľko rokov sa stretám s novým fenoménom, ktorý so sebou priniesli sociálne siete. Všetko si radi odfotíme, zverejníme a okomentujeme a ... to je všetko. Facebook nepôjde ten odpad pozbierať a nadávať na toho, kto to urobil je mrhanie energiou, tomu človeku je to jedno.

Ďakujeme starostovi obce A. Varechovi za jeho postrehy a odpovede.

Chcete sa aj vy zapojiť do čistenia svojho okolia? Akcia Čisté Kysuce je tu aj tento rok.

Zapojte sa do čistenia a môžete vyhrať

tlacitko sutaz

Prečítajte si viac o : Vyčistíme spoločne región!

 

autor: redakcia
foto: Vysoká nad Kysucou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať