peniazePozrite si ako je na tom vaša obec. Inštitút pre ekonomické reformy (INEKO) zverejnil analýzu finančnej stability všetkých slovenských miest a obcí. Analýzu zostavil na základe údajov o hospodárení za rok 2018.

 

INEKO každoročne hodnotí finančné zdravie slovenských miest a obcí. Finančné zdravie mesta, obce alebo VÚC vypovedá o tom, do akej miery je hospodárenie udržateľné a či príslušnému mestu, obci alebo VÚC hospodárenie spôsobuje, alebo nespôsobuje problémy.

Hodnotenie sa vypočítava na základe údajov za 4 po sebe idúce roky ako kombinácia, vážený priemer piatich rozhodujúcich ukazovateľov, a to celkový dlh, dlhová služba, bilancia bežného účtu, záväzky po lehote splatnosti a záväzky aspoň 60 dní po lehote splatnosti.

Najlepšie hodnotenie z kysuckých obcí získala obec Ochodnica a to celkovým skóre 5,9 bodov, čo v slovnom hodnotení inštitútu znamená výborné finančné zdravie a je lepšia ako slovenský priemer 4,41 bodov.

Obec Ochodnica sa v celkovom hodnotení finančného zdravia obcí umiestnila na 249. mieste zo všetkých slovenských obcí. V rámci okresov Kysucké Nové Mesto a Čadca sa obec umiestnila dokonca na 1. mieste s 5,9 bodov, na 2. mieste sa umiestnila obec Radôstka s 5,8 bodov a na 3. mieste je Svrčinovec s 5,8 bodov.

Hodnotenie kysuckých obcí

1 Ochodnica  16  Rudina
2 Radôstka  17  Rudinská
3 Svrčinovec  18  Vysoká nad Kysucou
4 Lopušné Pažite   19  Podvysoká
5 Dunajov  20  Staškov
6 Olešná  21  Zborov nad Bystricou
7 Nesluša  22  Skalité
8 Dolný Vadičov  23  Klokočov
9 Zákopčie  24  Nová Bystrica
10 Korňa  25  Radoľa
11 Klubina  26  Raková
12 Čierne  27  Dlhá nad Kysucou
13 Rudinka  28  Lodno
14 Povina  29  Kysucký Lieskovec
15 Makov  30  Snežnica
     31  Stará Bystrica
     32  Oščadnica
     33  Horný Vadičov


duroska m „Pozitívne hodnotenie finančnej kondície našej obce je pre nás obrovským zadosťučinením. Už dlhé roky sme maximálne zodpovední pri vynakladaní finančných prostriedkov a nemáme benevolentný prístup k používaniu vlastných, či externých zdrojov. Správame sa ako normálna domácnosť – míňame len toľko, koľko máme. Hodnotenie dokazuje, že je to správna cesta,“ komentuje výsledky starosta obce Radoslav Ďuroška.

Z kysuckých miest je na tom s finančným zdravím najlepšie mesto Krásno nad Kysucou, ktoré sa v celoslovenskom rebríčku miest umiestnilo na 11. priečke. Podrobnejšie informácie o kysuckých mestách vám prinesieme v ďalšom pripravovanom článku.

Pozrite si ako hospodária Kysucké mestá >>

kalendar kysuce2020