peter stano cierneV Čiernom nastúpil do funkcie nový starosta Peter Staňo. Porozprával nám aj o tom, že obec má veľký potenciál na to, aby pritiahla turistov.

Stali ste sa novým starostom obce Čierne. Čo urobíte ako prvé vo vašej obci?

Som krátko po vymenovaní do funkcie starostu a hneď som naskočil do rozbehnutého vlaku, pretože obec Čierne je pomerne veľká obec, ktorá žije vlastným životom. Sú tu inštitúcie - školy, škôlky, obecný úrad. Pracovníci sú zabehnutí v tom, čo robia. Pre mňa je prvoradou úlohou sa zoznámiť s celým týmto systémom, zistiť aké sú koho kompetencie a ako čo v obci funguje. Treba sa nastaviť na rytmus obce a samozrejme vniesť do toho celého to svoje. Každý tu ide s nejakým osobným predsavzatím. Pre mňa to je obec ktorú treba maximálne zviditeľniť aj mimo regiónu, tak aby všetky investície súvisiace s cestovným ruchom prinášali aj náležitý osoh pre občanov. 

Toto sa vám podarilo aj ako starostovi českej obce Hrčava, ktorá sa stala v Českej republike takým fenoménom. Myslíte si, že aj Čierne môže byť takouto obcou v rámci Slovenska?

Myslím si, že jednoznačne. Obec Čierne má fantastickú lokalizáciu. Nachádza sa v blízkosti českej a poľskej hranice. Je napojená na celú infraštruktúru pre cestovný ruch. Má cyklotrasy, cesty, spojnice… Do všetkých týchto vecí je tu zainvestované, len nám naozaj treba trošku doladiť to, aby nám tieto investície prinášali profit. A to v rámci obce, ale aj samozrejme v rámci širšieho regiónu.

trojmedzie cyklotrasa 002

Obec Čierne je naviazaná na spoluprácu s okolitými obcami, tzv. Kysucký Triangel - to znamená Skalité, Svrčinovec, Čierne, a samozrejme ďalej na Bystrice a na Makov. Myslím si, že obec Čierne by malo byť tým reprezentantom hlavne čo sa týka Trojmedzia zo slovenskej strany.

V Hrčave sa vám podarilo rozbehnúť miestny verejný život. Budete sa snažiť na niečo obdobné aj v Čiernom?

Samozrejme. Ja som vo svojej podstate dlhoročný folklorista, takže ten kultúrny, spoločenský a folklórny život mám v krvi. Je to pre mňa ani nie práca, ale benefit funkcie, že dokážem v tejto pozícii riešiť aj takéto veci. Myslím si, že v spolupráci s našimi zložkami či už je to folklórna skupina Ozvena alebo Klub dôchodcov či deti zo Základnej školy dokážeme pripraviť veľmi pekné akcie. Potrebujeme to všetko dať do povedomia aj v širšom regióne, aby sme aj to kultúrne a spoločenské vyžitie v obci pozdvihli na vyššiu úroveň a aby sme na obec a našich občanov mohli byť pyšní.

Vrátim sa k Trojmedziu. Ľudia tam radi chodia, lenže majú často pocit, že na tej českej a poľskej strane to žije a tá slovenská časť je akási zabudnutá… Dá sa aj tú slovenskú stranu nejako dostať viac života? 

Musím povedať, že je tam zásadný rozdiel. Treba porovnávať aj to, z akého dôvodu takto obec Hrčava a Istebné fungujú a ako žijú. Obec Hrčava je malá horská obec a žije len z cestovného ruchu. Nie je tam žiadna infraštruktúra, žiadne firmy ani nič podobné… Teda len cestovný ruch. Obec Istebna je na tom podobne. Napriek tomu, že je to veľká obec, ten cestovný ruch a agroturistika sú pre nich priorita. Je to otázka niekoľko desiatok rokov, počas ktorých sa všetko toto buduje systematicky. Sú tam múzeá, amfiteátre, bežecké trasy. Celá obec sa v jednej veci sústredila na ten cestovný ruch. V obci majú minimálne 1200 - 1500 postelí v rámci ubytovacích kapacít pre hostí. Takže si myslím, že týmto spôsobom a rozvojom sa to dá riešiť aj na našej, slovenskej strane.

Čo by ste chceli odkázať občanom?

Mám jednoduchý odkaz: treba pracovať, treba rozvíjať nápady. Nie je len vec pracovníkov obecného úradu alebo starostu. Dôležité je, aby sa ľudia aj sami rozhýbali a vniesli niečo nové. My to všetko chceme vytvárať spoločne s občanmi a chceme, aby sa pozitívny efekt prejavil tým, že sa napríklad stretne množstvo ľudí na akciách v budeme cítiť podporu hlavne od miestnej komunity. Zažil som to v malej obci, kde 99 % návštevníkov bolo z vonku. Čierne a celá táto dolina má obrovský potenciál. Treba to robiť pre miestnych občanov, cestovný ruch a to ostatné príde postupne.

omsa trojmedzie 004omša na Trojmedzi, foto: rádio Lumen

Ďakujem pekne za rozhovor. 

zhováral sa Peter Kolembus
foto: obec Čierne, redakcia, facebook/Peter Staňo

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: