olesna kaplnka klinNovým starostom obce Olešná sa stal Anton Dočár. Porozprával nám o plánoch v oblastiach kultúry a o tom, ako chce Olešnú zviditeľniť z hľadiska turistiky.

Stali ste sa novým starostom obce Olešná. Máte predsavzatia a vízie, ktoré by ste chceli uplatniť tu v obci? Olešná je členitá obec, nemá nejaké námestie či väčšie centrum. Máte nejakú predstavu ako to uchopiť?

Áno to je pravda. Naozaj by sme chceli obec tak trocha sceliť. Ako ste naznačil, sme celkom členitá obec. Centrum máme dané pri obecnom úrade, ale máme aj centrá, miesta na stretávanie v ďalších častiach obce. Chceli by sme ľudí viac spojiť napríklad pri rôznych verejných stretnutiach. Dúfam, že sa nám to podarí. V pláne máme teda rozšíriť kultúrne podujatia. S tým sme už aj začali, zorganizovali sme Mikuláša, spojili sme to s malými remeselnými trhmi.

Pripravili sme si divadelné predstavenie, chystáme reprezentačný ples… Za cieľ si dávam, hlavne čo sa týka kultúry, spoluprácu vo všetkých častiach obce, aby sa nám podarilo združiť našich občanov. Chceli by sme dosiahnuť, aby sa obyvatelia zapájali zo všetkých častí obcí do kultúrneho diania.

Na Kysuciach sú obce, ktoré dokážu ťažiť z turistického ruchu. Ako je na tom Olešná? Máte aj v tomto predstavu ako ju viac zviditeľniť prípadne niečo nové tu vybudovať?

Čo sa týka turistiky, máme tu asi také najväčšie lákadlo krásnu kaplnku v časti Klin. Máme tu rôzne turistické chodníky. Krásna turistická trasa vedie po hranici medzi obcou Olešná a Turzovka. Je tu skvelá prechádzka. Z Olešnej sa dá dôjsť na vrch Hlinené, kde je drevený kríž. Ja osobne by som bol veľmi rád, keby sa aj táto časť trošku viac propagovala a dávala do povedomia. Do budúcna by sme radi vytvorili bežkársku trasu, ktorá by sa používala v zimnom období, v lete by slúžila naopak ako cyklotrasa.

olesna kaplnka klin v

Myslím, že ste tu mali aj lyžiarsky vlek. Funguje ešte?

Áno, lyžiarsky vlek máme v časti Potôčky. Ten je aktívny vtedy, keď je dostatok prírodného snehu. Vždy fungoval a dúfam, že aj fungovať bude aj naďalej. Zvykli sa tam usporadúvať v zime aj preteky snežných skútrov. Ak budú vhodné podmienky, všetko toto ostane zachované a budeme to rozvíjať ďalej.

Čo by ste chceli ako nový starosta odkázať svojim obyvateľom?

Hlavne aby sme boli na seba vľúdnejší, jeden druhému aby sme viac pomáhali. Bol by som rád, ako som to mal aj vo svojom príhovore, za každú dobrú radu, ktorá by nám pomohla čo najlepšie viesť obec. Tak sa nám spoločne podarí vytvoriť dobré veci. Cením si každú jednu radu od každého jedného občana. A tak ako som aj povedal, Obecný úrad a aj moje dvere ako starostu sú pre všetkých občanov vždy otvorené. Pokiaľ to bude v mojich silách, pomôžem a budem len rád ak sa budú na mňa ľudia s dôverou obracať. Tým zabezpečíme to, že sa obec bude ďalej rozvíjať a prosperovať.

Ďakujem za rozhovor.

zhováral sa Peter Kolembus
Foto: Tibor Paštrnák

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: