u jarosov olesnaNa doline – Osada sa nachádza v druhej samostatnej časti obce Olešná nazvanej Burkov vrch.

Je umiestnená v malebnom údolí na južnej strane pod najvyšším vrcholom v obci, ktorým je Burkov vrch (1032 m n. m.). Na západe susedí s pľacmi obce Klokočov. Osadu obklopujú husté smrekové lesy, ktoré sú zväčša vlastníctvom Urbáru v Olešnej.

u jarosov olesna

V osade sa nachádza ešte veľa pôvodných drevených domov a hospodárskych stavísk z kameňa a dreva. Niektoré si potomkovia bývalých osadníkov upravili na víkendové bývanie. Pozoruhodnou stavbou je štýlová krčma z dreva postavená na vysokých kamenných pivniciach. Jej majiteľom a krčmárom v nej bol tamojší rodák Ondrej Jurga. Stavba bola postavená medzi dvomi svetovými vojnami a miestnym obyvateľom a aj pocestným slúžila aj po roku 1948. V krčme bývalo živo. V medzivojnovom čase tam pravidelne chodievali na obedy lesní robotníci v urbárskej hore.

Počas víkendov a sviatkov sa v krčme konali tanečné zábavy a svadby. Počas 2. svetovej vojny zažil tento hostinec veľa príbehov so šťastným koncom. Vďaka tomu, že bol priamo v srdci hôr, blízko bývalej protektorátnej štátnej hranice, ho spravidla počas dňa navštevovali nemeckí vojaci a počas noci odbojári a partizáni. Len vďaka obozretnosti krčmára Jurgu sa všetky návštevy skončili bez následkov na životoch. V súčasnosti je tento objekt už dlhšie zatvorený.

u jarosov olesna2

U Jarošov – Osada sa nachádza južne pod osadou Na Doline. Aj v súčasnosti v nej žijú obyvatelia, ktorí si opravili a prispôsobili staršie domy po svojich rodičoch. Obec sa postarala o asfaltovú prístupovú cestu od hlavnej komunikácie. Niektorí sa venujú hospodárstvu na okolitých pozemkoch.

Táto časť obce je pozoruhodná tým, že z nej pochádza letec Štefan Jaroš (1919 – 1944), rotmajster RAF vo Veľkej Británii (Royal Air Force – Britské kráľovské letectvo), ktorý bol rádiotelegrafistom a palubným strelcom. V ozbrojených silách RAF pôsobil od roku 1940, na konci roka 1944 tragicky zahynul ako člen posádky bombardéra Liberator pri protiponorkovom hliadkovacom lete nad morom v leteckom súboji s nemeckým protivníkom. V súčasnosti stoja v osade U Jarošov kamenné základy rodnej dreveničky letca Štefana Jaroša, na ktorých je postavená chata.

Text: Ladislav Paštrnák

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: