novy vlak kysuceNa trati Žilina – Čadca – Zwardoń pribudnú nové, moderné vlaky. V nových vlakoch sa v Žilinskom kraji cestujúci odvezú už v lete.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstavili nové vlaky - ucelenú elektrickú jednotku „Panter“ (EJ), ktorá bude od tohto leta nasadená do prevádzky na trate žilinského i trenčianskeho regiónu (napríklad Žilina – Trenčín, Žilina – Čadca, Čadca – Zwardoń, Žilina – Liptovský Mikuláš).


EJ radu 660 s maximálnou rýchlosťou 160 km/h má kapacitu 343 miest na sedenie, svojimi parametrami spĺňa požiadavky TSI a je tak účelným vozidlom na úrovni 21. storočia. Nízkopodlažná klimatizovaná jednotka s bezbariérovými nástupnými priestormi so širokými nástupnými dverami a s veľkopriestorovým interiérom (v žilinskom i trenčianskom regióne sú na bezbariérový prechod do nového vlaku vhodné všetky železničné stanice a zastávky na modernizovanom koridore) a má multifunkčné oddelenie pre osoby s obmedzenou mobilitou, pre invalidné vozíky, kočíky a bicykle.

Vo vlakoch nebudú chýbať zásuvky na napájanie (notebooky a mobily) a wi-fi pripojenie

Elektrická jednotka disponuje centrálnym ovládaním dverí (otváranie/zatváranie/blokovanie) a WC bunkami s uzavretými odpadovými systémami a sušičom rúk. Súčasťou jednotky je bezpečnostný kamerový systém, akustický a vizuálny informačný systém či systém automatického počítania cestujúcich. Nechýbajú, samozrejme, zásuvky pre napájanie prenosných zariadení (notebooky a mobily) a wi-fi pripojenie na internet. Príjemný a moderný vzhľad vozidla dopĺňa štýlové LED osvetlenie interiéru.

novy vlak02 novy vlak01

Do prevádzky budú postupne nasadené dve verzie EJ – trojčlánková s dĺžkou 80 m a s kapacitou 247 miest na sedenie (13 ks) a štvorčlánková s dĺžkou 106 metrov a s kapacitou 343 miest na sedenie (12 ks).

„Tento tender vôbec nebol jednoduchý. Pre čo najväčšiu transparentnosť sme ho museli po našich predchodcoch vypísať nanovo a všetky procesy urýchliť tak, aby nové vozidlá prišli čo najskôr,“ vysvetlil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký. „Podarilo sa a nové vlaky budú predstavovať obrovský skok vpred pokiaľ ide o kvalitu cestovania,“ doplnil.

Svojím objemom takmer 160 miliónov eur je tender, ktorý prinesie žilinskému a z veľkej časti i trenčianskemu regiónu spolu 25 nových elektrických jednotiek, najväčším v histórii národného dopravcu. Majoritná časť z tejto sumy je pokrytá Kohéznym fondom Európskej únie cca 134,5 milióna eur, 23,7 milióna eur je hradených zo štátneho rozpočtu, sumu 1,6 milióna eur uhradí ZSSK z vlastných zdrojov.    (uvedené sumy sú bez DPH)


Nové vlaky budú od leta 2020 postupne nasadzované na tratiach:

  •  Žilina - Trenčín,
  •  Žilina – Čadca,
  •  Čadca – Zwardoń,
  •  Žilina – Liptovský Mikuláš

„Teraz elektrické jednotky ešte čaká niekoľkomesačný schvaľovací proces na Železničnom skúšobnom okruhu a následne na tratiach manažéra infraštruktúry ŽSR,“ priblížil Filip Hlubocký. „Robíme všetko pre to, aby sme prvých cestujúcich mohli novým vlakom odviezť už pred tohtoročnou letnou sezónou,“ dodal.

„Velice mě těší, že dnes ve Vrútkách představujeme první jednopodlažní elektrickou jednotku pro Slovenské dráhy. S těmito jednotkami se nám daří, dodáváme je i pro České dráhy, Lotyšské dráhy nebo Jihomoravský kraj a od léta budou postupně nasazovány i na Slovensku,“ hovorí predseda predstavenstva a prezident skupiny Škoda Transportation Petr Brzezina. „Cestující ocení zejména pohodlné sezení, elektrické zásuvky, klimatizaci nebo stylové LED osvětlení interiéru. Soupravy nabídnou také přehledný informační systém s monitory, vysoce výkonnou wi-fi, dostatek místa pro přepravu invalidů, dětských kočárků, jízdních kol a snadný a bezbariérový nástup pro všechny cestující,“ dodáva Brzezina.

 

Na trati Žilina – Čadca – Zwardoń premávajú aj takéto vlaky.
Modernizácia alebo výmena celých vlakových jednotiek je už naozaj nevyhnutná:

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: