budova lekaren4Stena plná reklamných panelov na budove lekárne Fontána je minulosťou. Namiesto nej bude veľkoplošná maľba.

Na budove lekárne Fontána si dnes 8.8.2023 mohli okoloidúci všimnúť veľkú zmenu - stena už nie je oblepená reklamnými panelmi, ale vzniká na nej niečo nové. Stena bola často označovaná ako ukážka nevkusu a reklamného smogu, a to nielen v Čadci.

budova lekaren2

Motív drotára

Lekáreň Fontána na svojej sociálnej sieti informuje, že na stene bude dominovať iný motív, a to maľba drotára. Motív bol vybraný z dôvodu, že je drotárske remeslo od roku 2019 zapísané v zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na Slovensku a má priamy vzťah ku Kysuciam. Murálnu maľbu vytvoria sprejeri, predlohou bola fotografia drotára Jána T. z roku 1920.

Majiteľ lekárne Mgr. Igor Minarovič, PhD. hovorí: "Mysleli sme si, že to bude zaujímavé spojenie. Môžeme byť hrdí na našu drotársku minulosť a chceme na ňu poukázať moderným spôsobom prostredníctvom murálnej maľby, ktorú vytvoria sprejeri. Storočný odkaz môže byť podaný aj takto. Chceme ukázať, že aj Čadca môže byť moderné mesto."

budova lekaren3

Proces, ktorý viedol k odstráneniu reklám bol dlhý. I. Minarovič hovorí, že kvôli stene rokovali už s bývalým vedením mesta a reklamy chceli odstrániť z dôvodu, že stena pôsobila nevkusne.

"S výzorom steny sme neboli stotožnení. Aj estetická stránka budovy prináša formu zisku a keďže vieme, že aj podnikanie má svoje hranice tak sme rozhodli konať."

Na diele pracujú výtvarníci, ktorí majú mnoho skúseností a pracovali nielen na Slovensku, ale aj v Česku, Poľsku a Rakúsku, kde ich ocenili majitelia budov. "Chceme ísť príkladom. Vieme, že práve téma drotárstva nemusí byť pre každého. Stále však naše rozhodnutie odstrániť reklamu berieme ako pokrok. Ak sa pridajú aj ďalší, mestu to pomôže," dodáva I. Minarovič.

Maľbu vytvárajú traja výtvarníci zo Slovenska. Pracujú pod hlavičkou RIVUS. Ich tvorbu si môžete pozrieť na webových stránkach  www.rivus.cz , prípadne na Instagrame @rivus_cz. K svojmu dielu sa nám vyjadril jeden z členov výtvarnej skupiny Rivus: "Pracujeme s verejným priestorom a vždy sme radi, keď sa nám podarí znížiť vizuálny smog mesta." 

Takto sa momentálne pracuje na diele:

budova lekaren

Mesto sa zbavuje reklamných plôch

V uplynulých týždňoch pracovalo mesto na odstránení billboardov pri futbalovom štadióne. Išlo väčšinou o nelegálne billboardy, ktoré prispievali k neutešenému vzhľadu prostredia.

Príjazdová cesta tesne pred zbúraním starého oplotenia.

Nové oplotenie

Ďalším príkladom je budova Sventkovho domu, kde došlo k zjednoteniu vizuálu a odstránilo sa mnoho reklám z budovy.

sventkov domSventkov dom

Z dôvodu množstva reklamných plôch býva Čadca častým terčom pre posmešky. "V interiéri rôznych podnikov si to majitelia dobre uvedomujú, avšak verejné prostredie je v Čadci veľmi prehliadané, svedčí o tom kvalita chodníkov i reklamný smog na fasádach.

Ak pôjde mesto príkladom a začne združovať a odstraňovať rôzne informačné zariadenia, prípadne odstrániť vlastné reklamné zariadenia z Palárikovej ulice, bude to pozitívny impulz k verejnosti," povedal nám v rozhovore architekt Milan Šuška z Čadce, ktorý pôsobí v Česku.

Tzv. vizuálny smog je nesporne problémom, preto je pozitívne, že sa postupne pracuje na jeho odstránení a že majitelia budov a vedenie mesta aktívne robia zmeny v tejto oblasti.

 

autor: redakcia
foto: Lekáreň Fontána, mesto Čadca, redakcia

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: