radaryPolícia na vybraných miestach umiestni stacionárne radary. Vodičom, ktorí pravidlá porušia, príde poštou pokuta.

Ministerstvo vnútra plánuje na slovenských cestách umiestniť 279 stacionárnych radarov a analytických kamier na automatizované odhaľovanie porušovanie priestupkov, ako prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti, prejazd na červenú a nerešpektovanie značky Stop. Umiestnené majú byť na miestach, kde často dochádza k tragickým dopravným nehodám. Na cestách prvej triedy bude najviac takýchto radarov.

Štyri radary na Kysuciach

V Žilinskom kraji bude umiestnených 23 radarov, štyri z nich budú na Kysuciach.

Umiestnenie radarov na Kysuciach:

  • na križovatke v Radoli - zaznamenanie prejazdu na červenú
  • na križovatke pred supermarketom Tesco v Čadci - zaznamenanie prejazdu na červenú
  • cesta 487 v Rakovej - obojsmerné meranie rýchlosti
  • cesta 520 v Novej Bystrici - obojsmerné meranie rýchlosti

Radar bude zaznamenávať evidenčné číslo, dátum a čas prejazdu, miesto a smer prejazdu a porušené pravidlo cestnej premávky. Do niekoľkých dní po priestupku bude šoférom doručená pokuta s fotografiou vozidla. Výber lokalít s radarmi mali na starosti krajské a okresné dopravné inšpektoráty.

radary mapa

Nehodové úseky na Kysuciach

V roku 2022 sme sa Polície SR opýtali na počet nehôd, ktoré zaznamenali v uplynulých rokoch. Na úseku Žilina – Čadca (po križovatku) evidovala Polícia SR nehody:

  • rok 2020 – 26 dopravných nehôd, zranených osôb 10, smrteľné zranenia 2
  • rok  2021 – 40 dopravných nehôd, zranených osôb 28, smrteľné zranenia 0
  • rok 2022 (do 22.12.2022) – 40 dopravných nehôd, zranených osôb 29, smrteľné zranenia 4

"Najčastejšie evidujeme dopravné nehody  v katastrálnom území obce Kysucký Lieskovec a Povina," informovala nás v roku 2022 mjr. Mgr. Gabriela Kremeňová.

Ministerstvo vyhlásilo verejné obstarávanie

Ministerstvo vnútra vyhlásilo verejné obstarávanie na nákup, montáž a sprevádzkovanie radarov a kamier v celkovej hodnote 72,7 milióna eur bez DPH, časť nákladov pokryje Plán obnovy. "Verejné obstarávanie zahŕňa nákup, montáž a sprevádzkovanie 279 stacionárnych radarov a analytických kamier na automatizované odhaľovanie prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti, prejazdu na červenú a nerešpektovanie značky Stop v predpokladanej hodnote 12,4 milióna eur bez DPH. Táto súčasť zákazky je financovaná z Plánu obnovy a odolnosti SR," informuje rezort. Termín na predkladanie ponúk je do 9. októbra 2023.

Predmetom objednávky je aj overovanie, kalibrácia, prevádzka a servis zariadení počas ôsmich rokov prevádzky v predpokladanej hodnote 6,9 milióna eur bez DPH.

Konkrétne umiestnenia radarov nájdete tu >>

autor: redakcia
foto: Ústredný automotoklub Slovenská republika, polícia SR, Pixabay (ilustračné)

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: