nehoda knm0K dopravným nehodám dochádza najčastejšie v katastrálnom území obce Kysucký Lieskovec a Povina.

Rok 2022 sa na ceste 1/11 pre vodičov niesol v znamení častých zdržaní, ktoré súviseli s prácami na mostoch v Radoli a Kysuckom Lieskovci. Dôvodom zdržaní boli nanešťastie aj dopravné nehody.

Polície SR sme sa opýtali aká bola nehodovosť na úseku Žilina – Čadca (po križovatku) za posledné tri roky (2020-2022). V uvedených rokoch evidujú:

  • rok 2020 – 26 dopravných nehôd, zranených osôb 10, smrteľné zranenia 2
  • rok  2021 – 40 dopravných nehôd, zranených osôb 28, smrteľné zranenia 0
  • rok 2022 (do 22.12.2022) – 40 dopravných nehôd, zranených osôb 29, smrteľné zranenia 4.

Nehodové úseky

"Najčastejšie evidujeme dopravné nehody  v katastrálnom území obce Kysucký Lieskovec a Povina," informuje mjr. Mgr. Gabriela Kremeňová.

Zaujímavé informácie ohľadom nehodových úsekov prinieslo Ministerstvo vnútra SR, ktoré zverejnilo ich prehľad v časovom úseku 01.04.2022 – 30.09.2022.

Nehodový úsek, kde sa v období 01.04.2022 - 30.09.2022 stalo až 5 dopravných nehôd sa nachádza v extraviláne obce Kysucký Lieskovec. Začína v smere od Čadce za mostom 11-227 a končí za križovatkou do obce Kysucký Lieskovec „BIOMASA“ Pri uvedených nehodách sa 5 osôb zranilo ľahko, žiadna osoba nebola ťažko zranená ani usmrtená. Nehody sa stali v poobedných a večerných hodinách, k dvom nehodám došlo sa stali čase 16:00 – 18:00 hod. Ako najčastejšie príčiny sa uvádza porušenie povinnosti vodiča a nesprávna jazda cez križovatku.

V prípade okresu Čadca sa uvádza nehodový úsek nachádzajúci sa v intraviláne mesta Čadca, začína križovatkou s ul. Okružná LIDL a končí križovatkou Hviezdoslavova potraviny „Sventek“, na ktorom sa stalo 5 dopravných nehôd v období 01.04.2022 – 30.09.2022. Ľahko sa zranili 4 osoby, žiadna osoba neutrpela ťažké zranenie ani nebola usmrtená. Dve z nehôd sa stali v čase 16:00 – 18:00, ostatné boli v skorých ranných a večerných hodinách. Najčastejšími príčinami bolo porušenie povinnosti vodiča, nesprávne odbočovanie a porušenie osobitných ustanovení o chodcoch.

  • K nehodovosti z pohľadu poistných udalostí sa nám vyjadril Mgr. Štefan Kompánek : na komunikácii 1/ 11 : ,,odporúčam vlastníkom motorových vozidiel, aby sa pri dojednávaní povinného zmluvného poistenia zameriavali aj na kvalitu a rozsah asistenčných služieb, ktoré im môžu byť v prípade nehody a poruchy veľmi nápomocné. Taktiež, vzhľadom na to, že úsek Žilina - Čadca patrí medzi najvyťaženejšie úseky na Slovensku, kadiaľ premáva aj tranzitná doprava, odporúčam dojednať si k povinnému zmluvnému poisteniu aj poistenie čelného skla, či poistenie pneumatík. Kto často a pravidelne jazdí po vyťažených úsekoch, mal by zvážiť úrazové poistenie sedadiel, kde najnižšie krytie začína od 28 Eur ročne. Tí, ktorí sú nespokojní s likvidáciou poistnej udalosti, či plnením zo strany poisťovne, môžu bezplatne využiť služby zmluvného právnika INSIA SK."

Odľahčilo cestu vybudovanie diaľnice D3 Čadca,  Bukov – Svrčinovec?

Úsek bol sprejazdený koncom roku 2021, zajímalo nás či sa toto odzrkadlilo na dopravnej situácii tentokrát v úseku Oščadnica - Čadca (Svrčinovec). “Vybudovaním a sprevádzkovaním diaľnice D3 Čadca,  Bukov – Svrčinovec  došlo k odľahčeniu cesty prvej triedy č. 11 v intraviláne mesta," uvádza G. Kremeňová.

Polícia apeluje na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky

“Polícia žiada všetkých účastníkov cestnej premávky, aby sa na cestách správali disciplinovane, ohľaduplne, plne sa venovali vedeniu vozidla, sledovali situáciu v cestnej premávke, nepreceňovali svoje schopnosti a dodržiavali dopravné predpisy. “

Jediným skutočným riešením na zlepšenie situácie je, okrem tých čiastkových, len dobudovanie D3 na Kysuciach.

autor: redakcia
foto ilustračné: Polícia SR, Pavol K., Radoslav M.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: