omsa huslov2020 012V letnom období je na Kysuciach tradícia konania bohoslužieb aj mimo kostola, napríklad pri kaplnkách či v rôznych osadách. V poslednom čase ich bolo na poslednú chvíľu mnoho zrušených, a to v rôznych častiach Kysúc.


O čo ide? Podujatia, či už cirkevné alebo turistické, sa v prírode konajú od nepamäti. Nachádzajú sa však na území s rôznym stupňom ochrany. A to je pre mnohých problém.

Zaujímalo nás prečo boli starostovia niektorých obcí nútení podniknúť takýto krok a prečo je zrazu problém s usporiadaním takéhoto stretnutia, ktoré majú v daných miestach dlhoročnú tradíciu.

Omša v kaplnke na Bielom Kríži Klokočov - zrušená

"Áno, uvedená problematika sa dotýka aj našej obce," informoval Radoslav Zajac, starosta obce Klokočov.

"Naša obec každoročne organizuje sv. omšu konanú v kaplnke na Bielom Kríži. Ide o krásny duchovný zážitok, kde sa stretnú pútnici so Slovenskej, ale i Českej republiky. Všetci obyvatelia, hlavne tí starší túto svätú omšu považujú za samozrejmosť a je veľmi ťažké im vysvetliť, že svätá omša nebude kvôli byrokratickej vojne, ktorú si pripravil pre nás štát.

Vybaviť takého potvrdenie o súhlase s realizáciou nie je vôbec jednoduché a povedzme si, že trvá aj niekoľko mesiacov ešte stále s nejasným výsledkom. Mnohé okolité obce rušia tieto duchovné stretnutia aj z dôvodu vysokej pokuty, ktorú môže v zmysle platného zákona obec dostať. To, že sa ťažia lesy a ničí krásna príroda našich Kysúc, to je v poriadku, ale že ľudia si chcú v pokojnej atmosfére načerpať silu a duchovno z Božieho slova to sa im v dnešnej ťažkej dobe zakazuje!

kaplnka biely kriz2

Dostali sme sa do začarovaného kruhu byrokracie povolení a potvrdení, ktoré nám iba zhoršujú aj tak už náročnú situáciu pri fungovaní samospráv. Štát nám vôbec nepomáha a hádže samosprávam pod nohy kamene už aj v takýchto oblastiach. Jediné, čo môžeme z pozície samosprávy urobiť je informovať a vysvetľovať našim občanom, aká je situácia, čo aj tak mnohí z nich berú ako naše zlyhanie (čo však nie je pravda), alebo dané potvrdenie vybavovať s ročným predstihom."

Zrušili omšu pri kaplnke v Kline

Starosta obce Olešná Anton Dočár povedal: "Podmienky nastavené Úradom životného prostredia sú splniteľné, len nie v krátkom časovom horizonte. Naša obec vybavuje povolenie na konanie sv. omší od začiatku roka. Žiaľ, pri splnení všetkých zákonom nastavených lehôt je to veľmi krátky čas.

Prečo je zrazu problém? Od čias keď vstúpila do platnosti Natura 2000 sa týmto problémom akosi nikto nezapodieval. Teraz začali príslušné orgány uplatňovať sankcie podľa platnej legislatívy, čo sa doteraz nedialo. Neviem, prečo to začalo až teraz. Ďalšia vec je, že po získaní povolenia majú možnosť zapojenia sa do konania aj občianske združenia, ktoré pripomienkujú dané povolenie. Verím, že pri aktívnej komunikácii sa vieme dohodnúť na správnom riešení."

Foto archív: Obec Olešná

 

Podla našich informácií za podnetmi stoja rôzne organizácie, ktoré dávajú podnety na podobné žiadosti. Štátne orgány sú povinné v takomto prípade konať a podnet preveriť. Podľa Denníka N tieto organizácie stoja za zrušením množstva športových, turistických a iných podujatí po celom Slovensku.

Pýtali sme sa, či organizátorovi hrozí nejaká sankcia v prípade, že nestihne dané povolenie vybaviť.

"V prípade porušenia hrozí tuším pokuta až do výšky 10 000 Eur. Obec Olešná dostala za rok 2022 pokutu od Inšpekcie životného prostredia vo výške 1500 Eur a farnosť Podvysoká 1000 Eur, tiež boli udelené pokuty občanom, ktorí navštívili lokalitu vlastným autom," dodáva starosta obce Olešná.

S podobnou situáciou sa stretla aj starostka obce Korňa. Plánovanú omšu na Cyrila a Metoda napokon zrušili.

"Pri dolaďovaní organizácie sv. omše spomenul dekan farnosti, že v niektorých okolitých obciach sv. omše, ktoré sa mali konať v kaplnkách v lese rušia kvôli povoleniam. Na to sme sa dohodli, že preveríme, či sa táto povinnosť vzťahuje aj na nás.

Po telefonickom hovore s Okresným úradom v Žiline odbor Ochrany životného prostredia, sme zistili, že na usporiadanie takéhoto podujatia sa vzťahuje mať povolenie, nakoľko miesto konania sv. omše je v extraviláne a obec Korňa je v CHKO. Taktiež som bola informovaná o tom, že takéto povolenia sa vybavujú 60 dní pred konaním sv. omše, nakoľko sa dotknuté orgány môžu aj odvolať. Čiže za tak krátky čas, ktorý nám zostával do konania omše by sme povolenia nevybavili a po vzájomnom dohovore s dekanom farnosti Korňa sme sv. omšu pri OBRÁZKU Panny Márie na Šľahorke zrušili.

Nemienim riskovať, že budeme pokutovaní, ako to bolo už aj v iných obciach na Kysuciach. Je to, žiaľ, veľmi smutné," informovala nás starostka obce Korňa Marianna Bebčáková.

korna omsa

CHKO Kysuce je len jedným z účastníkov konania

Na túto tému sa nám telefonicky vyjadril aj riaditeľ CHKO Kysuce Ján Korňan: "V princípe my ako ochranári nemáme problém s usporiadaním takýchto podujatí. Spravidla dávame súhlasné stanovisko pokiaľ sú splnené základné pravidlá ochrany prírody. CHKO Kysuce je však len poradný orgán, ktorý dáva podklady pre príslušný výkon konania. Problém treba hľadať inde ako u nás."

omsa huslov2020 013Foto: archív Vysoká nad Kysucou

Tieto kysucké zákutia sú tak krásne len vďaka ľuďom so zdravým rozumom...

"Každé takéto miesto je udržiavané a predovšetkým zveľaďované vďaka ochote a angažovanosti obetavých ľudí. Nikdy som nevidel, že by niekto z Úradu životného prostredia prišiel ku niektorej z našich kaplniek, kde sa konajú sv. omše ochotne priložiť ruku dielu alebo aspoň na diaľku pomôcť sponzorským darom. A preto mám za to, že tieto miesta dýchajú svojou nádherou vďaka týmto ochotným ľuďom, ktorí tieto miesta zveľaďujú pre nás všetkých a nie vďaka akože ochranárom.

Kde boli títo ľudia, keď sa drancovali kysucké lesy ťažbou drevnej hmoty? Kde boli títo ľudia, keď sa po lesoch ťažkými strojmi, ktoré by v mnohých prípadoch iba horko-ťažko prešli kontrolou emisií a STK?" odpovedal na našu otázku starosta Vysokej nad Kysucou Anton Varecha a ďalej dodáva: "Čomu čelí organizátor? Mastnej pokute! A prečo? Lebo urobil niečo pre ľudí - zorganizoval SV. OMŠU. Áno, sv. omšu, na ktorej sa ľudia modlia za zdravie, mier, pokoj a atď. Nijako neničia prírodu, neťažia drevo, neznečisťujú okolie - iba sa modlia. A prosím pekne, toto sa v novodobej histórii na Slovensku pokutuje!

Tú krásu a ešte koľko toľko vzácnych lokalít a rastlín sa podarilo na Kysuciach zachrániť ľuďom so zdravým rozumom, ktorí tu boli naučení žiť a gazdovať. Nie bratislavským „ochranárom“ oblečeným v značkových maskáčoch."

Stretnutie rodákov zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka

Takéto stretnutia sa konajú po celých Kysuciach. Jedným z nich je aj významné stretnutie rodákov zo zatopených obcí Riečnica a Harvelka. Tu sa každoročne rodáci alebo ich potomkovia stretávajú vo svojej rodnej obci. Tento rok bola omša plánovaná v Riečnici, no poslednej chvíle nevedeli, či tomu tak bude.

"Povolenie od Okresného úradu - odbor starostlivosti o životné prostredie sme obdržali na poslednú chvíľu, nakoľko v zmysle postupov bolo potrebné vyhlásiť konanie, do ktorého sa prihlásili ďalší účastníci. Vidím problém aj v tom, že rôzni účastníci môžu a aj zasahujú do predmetných konaní. Celé to pôsobí tak, ako by úmyselne naťahovali čas v konaniach, pričom neviem, aká je záruka odbornosti v danej problematike u ľudí, ktorí v daných združeniach pôsobia.
Veď štát disponuje odborníkmi a kapacitami na to, aby si predmetnú agendu obsiahol sám. Osobne si myslím, že menej je niekedy viac a toto je rýdzim príkladom tohto porekadla," informoval nás o priebehu vybavovania predmetného povolenia starosta obce Nová Bystrica Jozef Kuric.


Foto: návštevníci stretnutia

Vysoké pokuty a záhadné organizácie, ktoré dávajú podnety...

Rôzne združenia pod zámienkou ochrany prírody podávajú hromadné podnety či odvolania na akékoľvek podujatia. Nazmar potom vyjde množstvo práce a aj prostriedkov. Realita je taká, že podujatia, voči ktorým kompetentné orgány ochrany prírody v rámci konzultácií a konania nemali námietky, museli často zrušiť kvôli takýmto podnetom, ktoré združenia podávajú naprieč celou krajinou a na ktoré museli orgány podľa zákona reagovať. Zahlcujú tak systém a následne sa to odzrkadľuje na predĺžených lehotách na schválenie.

Jedným z medializovaných príkladov je zrušený beh v Nízkych Tatrách v roku 2022 - Nízkotatranská stíhačka.

K situácii sa vyjadrili aj z odboru životného prostredia z Okresného úradu Žilina

"Potvrdzujeme, že častými účastníkmi predmetných konaní sa stávajú rôzne občianske združenia. Motív ich konania tunajšiemu správnemu orgánu nie je známy. Samozrejme, po prihlásení sa do rôznych konaní, majú ako účastníci konania práva (na oboznámenie sa so všetkými podkladmi, podávanie pripomienok atď.), kde na tieto úkony sú stanovené určité lehoty, ktoré spolu s lehotami na preberanie písomností (15 dní je úložná lehota na prevzatie, čo spravidla využívajú v max. miere, teda preberajú písomnosti v posledný možný deň) determinujú správne konania na dobu cca 60 - 90 dní (do vydania rozhodnutia vo veci). Následne majú možnosť sa voči rozhodnutiu odvolať (čo spravidla v posledný možný deň aj robia), a s akciou v danom roku sa môže žiadateľ rozlúčiť," informuje Tomáš Ďurian z Okresného úradu životného prostredia.

Čo je cieľom takýchto organizácií by mali riešiť kompetentne orgány. Takéto nedostatky v legislatíve, ktoré môžu zneužívať na svoje účely rôzne organizácie by mal štát riešiť, lebo inak budú občania stále viac rukojemníkmi nezmyselných zákazov a obštrukcií.

Autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.