rys spilak 2 1024x761Už tento týždeň prebehne medzinárodný monitoring veľkých šeliem na území CHKO Kysuce a CHKO Beskydy (CZ).

Monitoring sa v prípade priaznivých podmienok uskutoční 16. – 17. februára 2019. V prípade nevhodných podmienok sa termín presunie na 23. – 24. februára 2019. Správa CHKO Kysuce uprednostňuje monitoring, ktorý by sa konal len v jeden deň a to z dôvodu vyššej objektivity zistených údajov. Prioritne sa budeme snažiť napasovať akciu na 16. februára (sobota) s náhradným termínom na 23. februára (sobota). O tom, či bude monitoring jedno, alebo dvojdňový, rozhodne počet dobrovoľníkov, ktorí sa prihlásia. Prednostne sa nám však hláste na 16. februára, resp. dajte nám vedieť, či by vám vyhovoval aj náhradný termín 23. februára.

Podľa slov RNDr. Peter Drengubiaka sa tento monitoring koná už 15 rokov po sebe. Ľudia prejavujú väčší záujem o prírodu a svoje okolie a s vývojom techniky (fotopasce) je možné omnoho objektívnejšie vyhodnotiť stav populácií veľkých šeliem na tomto území. Územie, ktoré je potrebné takto zmapovať má rozlohu cca 2 367 km², preto do tohto projektu zapájame aj dobrovoľníkov.


Pozvánka pre záujemcov, zúčastnite sa monitoringu.

Správa CHKO Kysuce aj touto cestou pozýva všetkých záujemcov o monitoring. Privítame všetkých, tých z radov skúsenejších, ale i tých menej skúsených, či úplných „stopárov“ začiatočníkov (každý raz začínal).
Odporúčané vybavenie okrem samozrejmostí (vhodná obuv, odev, proviant, lekárnička) je určite GPSka resp. smartfón s možnosťou navigácie s offline podkladovými mapami, čo ponúkajú napr. aplikácie Locus Pro Map, Mapy CZ a pod. Mapovacie transekty budú poskytnuté buď vo formáte GPX. a/alebo KLM. Okrem dobre zaznamenanej polohy výskytu pobytových znakov veľkých šeliem (súradnice), je dôležité údaje zistené v teréne i patrične fotograficky zdokumentovať s priloženým metrom (odporúčame výsuvný meter, stačí v dĺžke 2 m). Pre ľahšiu orientáciu v problematike stopovania veľkých šeliem máme spracovanú príručku vo formáte PDF, čiže dá sa hravo využiť na smartfónoch i priamo v teréne. Príručku pošleme mailom každému účastníkovi. Ostatnú výbavu do terénu bude potrebné zvážiť podľa transektu a snehových podmienok na ňom, ktoré nám budú známe tesne pred samotným mapovaním.
 

Monitoring šeliem prebehne v katastroch obcí :

Lazy pod Makytou, Horná a Dolná Mariková, Papradno, Štiavnik, Petrovice, Kolárovice, Makov, Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Čadca, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Harvelka, Riečnica, Radôstka, Lutiše, Nesluša, Povina, Kysucký Lieskovec, Lodno, Dolný a Horný Vadičov, Snežnica, Rudina a Rudinská.

Pán Drengubiak ďalej pripomína, že ide o náročnú aktivitu, vzhľadom k momentálnym podmienkam ako je výška snehovej pokrývky, teplota a dĺžke trasy. Preto je dôležité dobre zhodnotiť svoje schopnosti a až na základe toho, zvažovať účasť na monitoringu. Na druhej strane veľkoplošné monitoringy sú závislé od dobrovoľníckej aktivity. Čím vyššia účasť mapovateľov, tým vyššie pokrytie skúmaného územia, vyššia objektivita vo výsledkoch a o to vyššia možnosť dobrej argumentácie pri ochrane veľkých šeliem v rámci územnej pôsobnosti S-CHKO Kysuce, preto sa tešíme na vašu účasť.

Podrobnejšie informácie vám poskytne RNDr. Peter Drengubiak, zoológ zo Správy CHKO Kysuce

Mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Mob.: 0903 298 429

Ďalšie informácie nájdete aj na webe http://chkokysuce.sopsr.sk

Foto: Peter Drengubiak & Martin Špilák

 

Môže vás zaujímať: Na Kysuciach spočítali šelmy.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

Môže vás zaujať