knm plavarenSpráva o požiari v budove nedostavanej plavárne a smrť človeka v jej útrobách zasiahol v utorok večer Kysučanov. Nedostavaná budova už dlhé roky chátra a stala sa útočiskom pre bezdomovcov. Mesto chce túto budovu odstrániť a vybudovať tam priestor pre voľno-časové aktivity. 

 

Opýtali sme sa primátora mesta p. Mariána Mihaldu, čo sa vlastne stalo.

"V utorok, 26. 11. 2019 vo večerných hodinách, vypukol požiar v budove rozostavanej plavárne na Nábrežnej ulici v Kysuckom Novom Meste. Bol som o tom informovaný náčelníkom mestskej polície a okamžite som vyrazil na miesto nešťastia. Bezprostredne po príchode som zaregistroval prítomnosť všetkých záchranných zložiek a aj polície."

Mestskí policajti boli na mieste prvý, reagovali rýchlo a pohotovo.

"Na miesto dorazila ako prvá hliadka Mestskej polície, ktorá spozorovala horiacu budovu. Dvaja príslušníci MP ihneď vošli do horiacej budovy a upovedomili dispečing o situácii. Následne boli privolané aj ostatné záchranné zložky. Mestskí policajti okamžite začali zachraňovať osoby bezprostredne ohrozené ohňom. Podľa vyjadrenia zasahujúcich príslušníkov Mestskej polície tam boli 4 osoby, značne dezorientované a v šoku, pravdepodobne spôsobenom alkoholom a nekontrolovateľným ohňom. Ihneď z tohto priestoru začali vynášať tieto osoby, no následne sa ozvala detonácia. V priestore výbuchu ostala jedna osoba, ktorú sa už žiaľ nepodarilo zachrániť."

Vieme, že hasiči prehľadali celé stavenisko i jeho okolie, ale žiadne ďalšie osoby už našťastie nájdené neboli. Hasenie požiaru bolo náročné, komplikovalo ho aj viacero explózií propán-butánových fliaš nachádzajúcich sa vo vnútri budovy. Požiar sa hasičom napokon podarilo uhasiť okolo 19 hodiny.

"Áno, preto aj touto formou by som rád poďakoval týmto dvom príslušníkom Mestskej polície za ich bezprostrednú odvahu, taktiež aj ostatným príslušníkom záchranných zložiek patrí naša vďaka", dodal p. Mihalda.

Tragédia pri požiari v Kysuckom Novom Meste >>

poziar knmFoto: HaZZ


Torzo plavárne straší Kysučanov už roky. 

Pred časom sa hovorilo o investorovi a novom zámere s touto budovou. V mediach boli zverejnené aj plány na športovo relaxačný areál s biokúpaliskom.

"Budova plavárne je rozostavaná už niekoľko desiatok rokov. Posledných cca 6 rokov bola predmetom koncesnej zmluvy, podľa ktorej chcel v tejto časti investor vybudovať biokúpalisko s ďalšími stavebnými objektmi. Keďže investor neplnil podmienky koncesnej zmluvy, pristúpili sme v lete tohto roku k vypovedaniu predmetnej zmluvy. Nakoľko do dnešného dňa nemáme spätnú väzbu od spomenutej firmy postupovali sme v ďalších krokoch veľmi opatrne. Pokiaľ by sa podarilo získať majetok späť, mesto môže opätovne nakladať so svojim majetkom.

Budova plavárne je pre naše mesto už dlhodobo symbolom nečinnosti a dnes už žiaľ aj tragickej udalosti. Zámerom vedenia mesta je túto budovu odstrániť a z tohto miesta vybudovať priestor pre voľno-časové aktivity. Naši občania si veľmi želajú mať tu kúpalisko, takže sa posnažíme tento priestor určiť primárne pre tento účel" informoval primátor mesta.

Plaváreň obývali bezdomovci, bohužiaľ jeden z nich požiar neprežil. Má mesto evidenciu takýchto ľudí bez domova?

"Zomrel človek a je mi to nesmierne ľúto. A aj to otvára otázku s ktorou sme sa doteraz nezaoberali, čo s ľuďmi bez domova? Oficiálne nemáme evidenciu bezdomovcov a ešte donedávna tu prakticky neboli. Už minulý rok sme im podali pomocnú ruku, čo žiaľ odmietli."

Napriek tomu, že mesto oficiálny útulok nemá, primátor sa snažil im pomôcť. Mali vybavené prehliadku u lekára, dokonca jeden mal rezervované aj miesto v CSS Kamence no nenastúpil. Tak ako aj v iných mestách tak aj tu to zlyhalo na tom, že podmienka nástupu je, že sa človek vzdá alkoholu.

 

Autor: redakcia
Foto: HaZZ, mesto KNM

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: