kucakovci rudo oscadnicaPrečítajte si príspevok manželov Kučákovcov z Oščadnice ako vidia najbližšiu budúcnosť nie len v cestovnom ruchu na Kysuciach. Vyzývajú ľudí, že keď to bude možné, aby podporili náš domáci cestovný ruch.

Srdečne pozdravujeme všetkých ľudí na Slovensku. V tejto zvláštnej dobe, v ktorej sa momentálne nachádzame všetci, sa chceme s Vami podeliť o niekoľko podnetov z nášho života. Je to pohľad malého živnostníka, ktorý nikdy nechcel nič od nikoho, ani od štátu a všetko čo má a čo dokázal je výsledok jeho snaženia.
Spolu s manželkou sme v socializme pracovali každý v zamestnaní. Ja, ako montér som bol veľmi málo doma, ale keďže som chcel zarobiť peniaze, aby sme si postavili dom, bol som 20 rokov na montážach po svete. Manželka pracovala v školstve ako pedagóg a potom v sociálnych službách ako špeciálny pedagóg 25 rokov a popritom vychovávala 2 deti.

Začali sme jedným apartmánom pre 5 osôb

Prišla revolúcia a s ňou možnosť podnikania. Začali sme nad tým uvažovať aj preto, aby sme už mohli byť spolu ako rodina. Nevedeli sme s čím začať, ale v dedine sa rozbehol cestovný ruch, rozbudovali lyžiarske stredisko Oščadnica - Veľká Rača. Začali chodiť lyžiari, hlavne z Poľskej republiky a bolo ich treba ubytovať.
To bol pre nás podnet. Mali sme veľký dom, tak sme začali s prestavbou a úpravou domu na možnosť ubytovania pre hostí. Začali sme jedným apartmánom pre 5 osôb. To znamenalo stiahnuť sa z veľkých priestorov domu do malých. Ale jeden apartmán neuživí rodinu. Tak začala nekonečná práca s prestavbou, nadstavbou a prístavbou domu. Všetky financie a sily išli na vybudovanie malého rodinného penziónu, ktorý by nás mohol uživiť. Vedeli sme, že nikdy „nezbohatneme“, ale že by sme mohli prežiť. Nikdy sme nedostali žiadnu finančnú podporu od štátu ani z EU. Všetko sme si hradili pomaly z našich zarobených peňazí a čo sa dalo, robili sme si sami. Za 20 rokov sa nám podaril vybudovať Rodinný penzión Alpinka www.alpinka.sk. Obidvaja sme opustili zamestnanie a naplno sme sa začali venovať tomuto podnikaniu.

alpinka

Tešili sme sa, že už bude dobre

Do dnešného dňa sme si nedovolili zamestnať človeka, všetko sme okolo penziónu a hostí robili my dvaja, manželia. Je to sezónna robota a nevedeli sme dať prácu a peniaze počas celého roka zamestnancovi. U nás je každý hosť priamo v kontakte s nami. S mnohými sme sa spriatelili a chodili k nám pravidelne. Verili sme, že raz príde doba a my si zamestnáme niekoho na pomoc. No najskôr prišiel rok 2008, Slovensko zaviedlo EURO, prišla kríza. Poliaci a Česi prestali chodiť na Slovensko, vraj je euro pre nich drahé. Boli to pre nás ťažké časy, ale my sme išli dopredu, nevzdávali sme sa. Pomaly sa ekonomika zodvihla a vlani na Slovensku zaviedla vláda „Rekreačné poukazy“. Slováci začali viac navštevovať Slovensko a začali objavovať i naše krásne Kysuce. Už tu nechodili len za výbornou lyžovačkou, ale i v lete obdivovali krásnu kysuckú prírodu. Tešili sme sa, že už bude dobre.

 

Ale čo sa stalo teraz, to by asi nikto z nás nečakal

Prišlo to tak rýchlo a tak nečakane, že žijeme ako v scifi filme. Zrazu prišiel KORONAVÍRUS- Covid 19 a paralyzoval celý svet. Všetci máme obmedzený pohyb a žijeme v neistote. Nevieme do kedy to bude trvať a čo to prinesie - či skôr zoberie. Bojíme sa o budúcnosť, ale i o život a my dvaja, malí živnostníci i o príjem peňazí. Znovu sme v situácií, že sa zamýšľame ako ďalej. Sme na jednej lodi, nemáme žiadny iný príjem. Hostia, ktorí si rezervovali ubytovanie na Veľkú noc už všetko zrušili a rezervácie na leto sú veľmi ohrozené, ale táto situácia môže trvať i rok, ba roky, kým sa znovu naštartuje cestovný ruch. Všetko závisí od ekonomickej a zdravotnej situácie. Vieme, že nie sme sami v tejto ťažkej situácií a že je veľa odvetví a ľudí, ktorých sa to veľmi dotkne, ba až položí. No my budeme bojovať ďalej a budeme dúfať, že to bude trvať čo najkratšie a veriť, že naše služby budú Slováci využívať už tento rok i každý ďalší.

Veríme, že bude dobre...

Všetko zlé je na niečo dobré. Možno ľudia nepôjdu na dovolenku do zahraničia, ale zostanú dovolenkovať doma, na Slovensku, zistia, že aj tu je nádherne, ukážu svojim deťom každý kút Slovenska a budú hrdí, že žijú v peknej krajine s takými milými ľuďmi. Budú sa tu cítiť bezpečne, lebo i v tejto dobe Slováci ukázali zodpovednosť a súdržnosť, ktorú nám závidia i vyspelejšie krajiny od nás. Štát tiež sľubuje pomoc všetkým, ktorí to budú potrebovať. Teraz je to šok, ale veríme, že bude dobre a že sa bude trh oživovať. Týmto chceme všetkých Slovákov poprosiť a vyzvať k zodpovednosti, trpezlivosti a disciplíne, lebo len tak pomôžeme sebe i mnohým malým živnostníkom ako sme i my dvaja. Slováci, držme spolu, podporujme sa, určite to dokážeme a zvíťazíme.


S úctou manželia Rudo a Joja Kučákoví

Prečítajte si aj: Na návšteve v oščadnickom mini múzeu. Rozhovor s Rudom Kučákom

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: