zhasnutie svetielV súvislosti s celoslovenskou iniciatívou sa aj mestá a obce a obce na Kysuciach zapoja do iniciatívy a 30.1.2023 demonštratívne zhasnú časť verejného osvetlenia.

Samosprávy na celom Slovensku demonštratívne zhasnú dňa 30.1.2023 časť verejného osvetlenia. Ide o reakciu na mimoriadne vážnu situáciu v samosprávach, ktoré zápasia s vysokými cenami energií a nedostávajú pomoc od vlády.

Demonštratívne zhasnutie schválila Komora miest ZMOS. Predseda Komory miest ZMOS Jozef Božik v uviedol: „Minulý týždeň vo štvrtok sme mali prvé rokovanie komory v tomto roku. Venovali sme sa napríklad stratifikácii nemocníc a dopadom na samosprávy. Neobišli sme ani aktuálnu legislatívu, ktorá nám viac ubližuje ako pomáha. Tiež sme schválili Plán práce na prvý polrok, ale mimoriadne veľa času sme venovali problémom s energiami. A práve k tejto téme sme sa vrátili na dnešnom rokovaní, kde sme schváli konkrétnu formu prejavu našej oprávnenej nespokojnosti s neriešením vážnych problémov zo strany vlády.“

K problematike výšky platieb za energie sa v piatok 20.1.2023 v Čadci konalo zasadnutie Združenia miest a obcí Kysúc a Združenia miest a obcí Dolných Kysúc, na ktorom bol aj J. Božik a ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Na zasadnutí sa primátori, starostovia a starostky vyjadrovali o neúnosných cenách energií.

Kysucká deklarácia

Zároveň predstavili Kysuckú deklaráciu, v ktorej žiadajú kompetentných, vo vzťahu ku kríze s cenami energií – informovať samosprávy v akom rozsahu a čase budú vyčlenené finančné prostriedky za energie pre samosprávy.

  • Čo najskôr zverejniť daňovú prognózu
  • Odmietame kompenzáciu formou refundácie pre samosprávy a ich organizácie
  • Požadujeme kompenzácie za jeseň a zimu 2022
  • Požadujeme zverejniť kompenzácie za zníženie podielových daní v dôsledku zavedenia daňového bonusu v sume 140 Eur na dieťa.

"Odpoveď požadujeme do 31.1.2023 Ak nebudú požiadavky splnené ideme do protestov samosprávy."

pdfVerejná výzva, ktorej cieľom je okamžité riešenie vzniknutej situácie v samospráve 

Kysucké mestá a obce hovoria jasne – zapojíme sa k celoslovenskej iniciatíve „Mestám a obciam zhasína nádej,“

Do protestného zhasnutia sa postupne zapájajú mestá a obce ako Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Krásno nad Kysucou, Čadca, Zborov nad Bystricou, Korňa, Raková, Svrčinovec, Skalité, Nová Bystrica, Povina. Ďalšie sa zrejme budú pridávať.

„Vážení obyvatelia, pripájame sa k celoslovenskej iniciatíve „Mestám a obciam zhasína nádej,“ podľa ktorej dňa 30. januára 2023, v čase od 19:00 hod. do 19:30 hod. demonštratívne zhasneme časť verejného osvetlenia a dáme tak najavo, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dopady na plnenie mnohých našich základných úloh a povinností, čo sa dotkne aj bežného života každého z nás. Mestá a obce nie sú autormi problémov. Sú obeťami zlých  rozhodnutí vlády, a to, čo v tomto období najviac potrebujeme je rýchla a efektívna pomoc od vlády.“  

autor, foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: