zmok zasadnutie cadcaV piatok 20. januára 2023 sa na Mestskom úrade v Čadci konalo zasadnutie Združenia miest a obcí Kysúc a Združenia miest a obcí Dolných Kysúc k problematike výšky platieb za energie.

Na zasadaní sa preberala problematika výšky platieb za energie. Nový rok nezačal najšťastnejšie pre samosprávy, ktoré tvrdia, že nemajú z čoho platiť neúmerne vysoké zálohové platby. K téme sa na zasadaní postupne vyjadrovali primátori, starostovia a starostky. Pozvanie prijal aj Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS a Jozef Božík, podpredseda ZMOS, predseda komory miest. Na stretnutí boli zástupcovia dvoch združení: Združenie miest a obcí Kysúc a Združenie miest a obcí dolných Kysúc. Stretnutie viedol primátor Čadce Matej Šimášek.

Jozef Božík na úvod povedal: "70% služieb pre občanov zabezpečujú obce a mestá. Samospráva dostáva rany. Nervozita ľudí je veľká. Prichádzame do najťažšieho obdobia od vzniku samostatného Slovenska. Máme zodpovednosť, aby boli otvorené školy, zariadenia." Poukázal na okolité štáty v EÚ, kde vlády pre samosprávy prinášajú úplne iné riešenia a pomáhajú samosprávam. Michal Kaliňák hovoril, že na ceny energií dlhodobo poukazujú. "Samosprávy sa ani nemohli zúčastňovať obstarávaní na nákup energií, lebo im štát nevytvoril podmienky."

Verejné osvetlenie sa vypne ako protest, aby si vláda uvedomila problém

Prvým krokom na protest bude zrejme zhasnutie svetiel. Primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa: "Kysucká reparácia by mala zobudiť Slovensko. Sme jediný štát spomedzi tých v okolitých, kde vláda nepridáva samosprávam, ale naopak uberá. Prvý krok bude zhasnutie svetiel na protest." Dodal, že obyvateľom bude treba vysvetliť, prečo by sa pristúpilo k vypínaniu svetiel alebo zatváraní škôl. Jozef Božík: "Pôjdeme do zatvárania športovísk, ako sú plavárne."

Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda dodal, že protest je potrebné urobiť spoločne.

V Zborove nad Bystricou už sú podľa starostu Juraja Hlavatého na kolenách: nemajú z čoho zaplatiť, hrozí tam zatváranie škôlky, domova dôchodcov. Taktiež sa obciam navyšujú mzdové a prevádzkové náklady. "Máme si brať pôžičky na základný chod obce?" - dodáva starosta

Je potrebné vytvoriť verejný tlak

Primátor Turzovky Ľubomír Golis poukázal na roztrieštenosť zástupcov samospráv čím sa hlas samospráv stráca. Nesúhlasí s vypínaním osvetlenia, chcel by protestovať priamo pred parlamentom. Aj starostka Svrčinovca Renáta Majchráková vidí problém s vypínaním osvetlenia ako formu protestu, najmä z bezpečnostných dôvodov a potvrdila slová primátorov Kysuckého Nového Mesta a Turzovky, že samosprávy musia ísť do Bratislavy pred Úrad vlády, kde sa všetko tvorí. Alena Dudeková, starostka Poviny a starosta Skalitého Jozef Cech hovorili, že je potrebné vytvoriť verejný tlak a k problému pristupovať spoločne.

Problém opisuje aj Anton Varecha, starosta Vysokej nad Kysucou: „Po 60 rokoch sa konečne postavila telocvičňa v obci a teraz ju nemôžeme otvoriť, lebo nie je na energie.“ „Nová Bystrica podporuje akúkoľvek formu protestu,“ povedal starosta Novej Bystrice Jozef Kuric. Primátor Kysuckého Nového Mesta Marián Mihalda dodal, že ak vláda nezareaguje, tak zorganizujú generálny štrajk samospráv. S protestom súhlasil aj starosta Dunajova Jaroslav Brodek.

zmok zasadnutie cadca1

Zástupcovia kysuckých samospráv sa uzniesli na znení deklarácie, ktorá vytvára základ pre široký protest samospráv pre celé Slovensko. 

Znenie deklarácie

Žiadame kompetentných, vo vzťahu ku kríze s cenami energií – informovať samosprávy v akom rozsahu a čase budú vyčlenené finančné prostriedky za energie pre samosprávy:

  • Čo najskôr zverejniť daňovú prognózu
  • Odmietame kompenzáciu formou refundácie pre samosprávy a ich organizácie
  • Požadujeme kompenzácie za jeseň a zimu 2022
  • Požadujeme zverejniť kompenzácie za zníženie podielových daní v dôsledku zavedenia daňového bonusu v sume 140 Eur na dieťa.

Odpoveď požadujeme do 31.1.2023 Ak nebudú požiadavky splnené ideme do protestov samosprávy.

pdfVerejná výzva, ktorej cieľom je okamžité riešenie vzniknutej situácie v samospráve 

Autor, foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: