nemocnica pristrojKysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci je jednou z troch nemocníc, ktorým župa vyčlenila financie na nákup medicínskych zariadení.

Žilinský samosprávny kraj vyčlenil celkovo 455 000 eur na nákup medicínskych zariadení do svojich nemocníc. Kysucká nemocnica v Čadci z toho získa sumu 40 000 €, ktorá bude použitá na zakúpenie anestéziologického prístroja.

„Pôvodný anestéziologický prístroj je už vplyvom rokov nefunkčný, náhradné diely sú už nedostupné a taktiež uplynula servisná podpora od výrobcu,“ upozorňuje Silvia Pekarčíková, riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK.

Ako ďalej objasňuje županka Erika Jurinová: „Kysucká nemocnica je jedinou nemocnicou v regióne Kysúc a má zo všetkých župných nemocníc najvyšší počet lôžok a najväčšiu spádovú oblasť 126-tisíc obyvateľov. Pre niektoré odborné činnosti plní funkciu nadregionálneho významu, a aj z tohto dôvodu považujem za veľmi dôležité neustále modernizovať prístrojové vybavenie a poskytnúť zdravotníckemu personálu aj pacientom špičkové vybavenie.“

V nemocnici pribudne aj videolaryngoskop pre potreby oddelenia anestézie a intenzívnej medicíny (OAIM), na ktorého nákup župa vyčlenila 25 000 €. Aj v tomto prípade už výrobca neposkytuje náhradné diely na opravu v súčasnosti používaného prístroja.

240 000 € získaj Liptovská NsP Liptovský Mikuláš na zakúpenie prístroja magnetickej rezonancie.  Predpokladaná cena prístroja bez pozáručného servisu je 998 502 €. Ako podotkla Jurinová: „Financovanie bude zabezpečené formou splátok, pričom prvá akontačná splátka je 240 000 €. Nemocnica týmto prístrojom v súčasnosti nedisponuje. Momentálne sú odoslané žiadosti o predbežný súhlas o zazmluvnenie MR prístroja na všetky tri zdravotné poisťovne.“

Na zakúpenie laparoskopu pre Dolnooravskú NsP Dolný Kubín župa vyčlenila 150 000 €.

Župa vyčlenila finančné prostriedky aj na stavebnú investíciu vo výške 100 000 € na stavebné úpravy strechy administratívnej budovy Hornooravskej nemocnice NsP Trstená. Financie budú využité na komplexné stavebné úpravy objektu vrátane stavebných úprav jednotlivých vrstiev strešného plášťa.

autor: redakcia
foto: pixabay.com

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: