usg cadca 001Kysucká nemocnica v Čadci informuje o novinke - na rádiologickom oddelení už využívajú nový ultrasonografický prístroj.

Najnovším a najmodernejším USG prístrojom na rádiologickom oddelení KNsP Čadca je Ultrazvukový prístroj Mindray Resona I9. Ide o univerzálny USG prístroj, ktorý však dokáže svojimi schopnosťami obsiahnuť celé spektrum vyšetrení, ktoré sú potrebné pre pacientov nemocnice - vyšetrenie povrchovejšie aj hlbšie uložených orgánov tela:

  • slinné žľazy a štítna žľaza, lymfatické uzliny v rôznych častiach tela
  • orgány dutiny brušnej – pečeň, pankreas, obličky, žlčník a žlčové cesty, hrubé a tenké črevo, močový mechúr a atď.
  • prsníky, svaly, šľachy, rôzne „útvary“ v podkoží, tekutinu v oblasti kĺbov
  • vyšetrenie hrudníka – posúdenie množstvo tekutiny v hrudníku + označenie miesto pre jej odsatie
  • komplexné cievne vyšetrenie - cievy na krku, horných aj dolných končatinách, brušnú aorty a jej vetvy, ale napr. aj cievy v obličkách – nie je problémom posúdenie miesta a rozsahu zúženia cievy, prípadne úplného uzáveru cievy alebo zápalu žíl. Výkon USG je dostatočný pre tzv. triplexné zobrazenie (v reálnom čase sledujem napr. obličku, jej pohyby + jednotlivé cievy v obličke + smer, ktorým v nich prúdi krv a tiež zmerať rýchlosť prietoku krvi v danej cieve)
  • s USG nie sú problémom ani základné intervenčné zákroky (cielené odobratie vzorky z ložiska, jednorazové odsatie tekutiny alebo presné zavedenie drénu, ktorý bude odsávať dlhodobejšie), sondy sú prispôsobené pre špeciálne nástavce, ktoré umožňujú ešte presnejšie a bezpečnejšie zavedenie ihly

usg cadca 001

Toto všetko umožňujú tri sondy, ktorými je prístroj vybavená – každá má jedinečné vlastnosti a určenie:

  • konvexná/zaoblená – brušná sonda, ktorá má nižšie frekvencie a jej signál prenikne hlbšie do tela, ale nedokáže zobraziť jemné detaily – používa sa na vyšetrovanie hrudníka, brušných orgánov a hlbšie uložených štruktúr
  • lineárna/priama - cievna sonda – pracuje na vyšších frekvenciách ako konvexná, ale zároveň nižších ako lineárna mäkkotkanivová – jej dosah do hĺbky je menší ako pri brušnej, ale poskytuje detailnejší obraz – vhodná na vyšetrenie ciev, svalov, povrchovejšie uložených brušných orgánov – lymfatické uzliny, slepé črevo (vylúčenie appendicitídy), kľučiek hrubého a tenkého čreva (vylúčenie zápalového postihnutia, divertikulitídy a poruchy priechodnosti a pod.)
  • lineárna/priama – mäkkotkanivová – vysokofrekvenčná sonda, určená na vyšetrovanie najpovrchovejšie uložených orgánov (slinné žľazy, štítna žľaza, prsníky, podkožie) – preniká len povrchovejšie, ale má vynikajúci obraz a zobrazí aj drobné detaily

usg cadca 002Nový prístroj možní sprevádzkovať ďalšie USG pracovisko v priestoroch RTG 

KNsP Čadca ďalej uvádza: "Pri vyšetrení sa častokrát používajú postupne aj všetky sondy a výsledok vyšetrenia je „skladačkou“ obrazov z jednotlivých sond. USG prístroj samozrejme umožňuje ukladať jednotlivé nálezy (obrázky, merania, krátke videá) do pamäte prístroja alebo ich odoslať do zabezpečeného centrálneho serveru pre ukladanie dát PACSu - tieto obrázky sú dostupné aj iným lekárom nemocnice a tiež sa jednoducho dajú použiť pri kontrolnom vyšetrení alebo porovnať s nálezom na CT alebo magnetickej rezonancii. Ak je to potrebné je možné ich poslať do inej nemocnice na konzultáciu (zabezpečeným prenosom).

Tento USG prístroj nám umožní sprevádzkovať ďalšie USG pracovisko v priestoroch RTG v novom internistickom pavilóne - nebude nutné prevážať ležiacich pacientov a postupne skrátime čakacie doby na USG vyšetrenie."

Čiastočná rekonštrukcia priestoru oddelenia hematológie a transfúziológie

V Kysuckej nemocnici v Čadci sa čiastočne rekonštruoval priestor oddelenia hematológie a transfúziológie. "Ďakujeme všetkým, čo nám pomohli aspoň čiastočne prerobiť priestory oddelenia hematológie a transfúziológie. ĎAKUJEME aj našim darcom krvi, za trpezlivosť počas rekonštrukcie," uvádza KNsP v Čadci.

Nemocnici môžete vyjadriť podporu v získaní prostriedkov na modernizáciu v rámci Plánu obnovy

  • Kysuckú nemocnicu môžete podporiť na webe pomozsvojejnemocnici.sk v sekcii Podpor svoju nemocnicu - vyplnením krátkeho formuláru kde vyberiete kraj, okres a následne nemocnicu.

autor: redakcia
foto: KNsP Čadca

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: