kolony kysucke nove mestoO dopravnej situácii a výstavbe diaľníc na Kysuciach sa už napísalo mnoho. Zdá sa, že si musíme najbližšie roky pomáhať sami.

Poznáme to všetci. Kysuce a každodenné kolóny. Nahnevaní vodiči, desiatky minút strávené v kolónach, nervozita, dopravné nehody. Toto si zažívali ľudia v Čadci, Svrčinovci… Podarilo sa – koncom minulého roku bol otvorený dlho očakávaný úsek Svrčinovec – Bukov – Čadca. Už vtedy sme upozorňovali na problém, ktorí tušili všetci. Kolóny sa presunú na križovatku do Kysuckého Nového Mesta. Prišla pandémia koronavírusu a problém bol zažehnaný. Z dôvodu menšej mobility. Dnes sa však stretávame s realitou. Máme problém a bude aj horšie.

kolony knmKolóny smerom od Čadce sú každodennou realitou, foto: J. Palčisko

Hľadajú sa riešenia?

Áno, boli návrhy riešení ako problém vyriešiť. Roky naspäť múdre hlavy vymysleli kruhový objazd. Výsledok? Problém sa ešte zhoršil. Neskôr sa vymyslelo inteligentné riešenie, ktoré má reagovať na dopravnú situáciu. Výsledok? Pri takejto premávke podľa nášho názoru takmer nijaký. Prišiel aj návrh na dočasné premostenie križovatky. Projekt nedostal zelenú kvôli obavám miestnych samospráv o bezpečnosť navrhovaného riešenia.

Teraz je vo vysokom štádiu prípravy diaľničný privádzač do Kysuckého Nového Mesta. Verme, že už tento rok by sa mohlo začať s výstavbou. Vyrieši privádzač problém s kolónami? Pomôže, ale nevyrieši.

17.6. 2021 sme zaslali otázku správcovi komunikácie Slovenskej správe ciest. (zatiaľ sme nedostali odpoveď)

  • Kedy sa plánuje oprava mostu v Radoli na ceste 1/11? - poprosím uviesť plánovaný termín, dĺžku realizácie a tiež čo všetko sa bude robiť.
  • Pracujete na nejakom riešení v križovatke Radoľa/ KNM - ktoré by pomohlo odľahčiť túto križovatku kým sa dokončí diaľnica D3?

Druhá otázka je podstatná a mohla by pokračovať ďalšou: Ak sa o probléme vedelo, prečo sa neprichádzal sa s návrhmi riešenia už dávno? Ak nám odpoveď príde, budeme vás informovať.

kolony knm brodno2Kolóna začínajúca už v Brodne

Sú aj dobré správy, ale..

Pre Kysučanov pred niekoľkými týždňami prišla dobrá správa. Minister A. Doležal pripravil plán a harmonogram budovania a diaľníc – Kysuce sú na najvyšších miestach dôležitosti.

Pre obyvateľa nášho regiónu je teraz základná otázka: kedy sa začne s výstavbou? Naša odpoveď – najskôr v roku 2023. Dôvodom je nepripravenosť, ktorú ministerstvo zdedilo po minulom ministrovaní A. Érseka. Napríklad vypršala EIA… So začatím výstavby nás potom čakajú minimálne 3 ťažké roky. Medzitým bude dokončený aj poľský úsek S1...

Kysučania pomôžte!

Čakajú nás ešte roky s kolónami a preto aj náš server mojekysuce.sk sa snaží pomôcť. Podarilo sa nám napríklad spustiť kamery aby si občania mohli pozrieť aktuálnu dopravnú situáciu. Týmto ďakujeme kysuckým firmám, p. Jánoškovi a tiež prevádzkovateľom – mestu Kysucké Nové Mesto a obci Radoľa. Samozrejme takéto čiastkové riešenie kolónam nezabráni, ale občania si aspoň môžu naplánovať obchádzkovú trasu, prípadne posunúť svoju cestu tak aby nemuseli „trčať“ v dopravnej zápche.

kamery2

Kysučania – máme pre vás výzvu: ak máte aj vy nejaký rozumný návrh ako pomôcť s kolónami – dajte nám vedieť, budeme sa snažiť pomôcť.

Svoje návrhy (dopravné, organizačné, hocijaké) zasielajte na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Nateraz máme pre vás aspoň to, že si môžete dopravnú situáciu pozrieť v časti DOPRAVA – teda www.mojekysuce.sk/doprava

Autor: redakcia
Foto: redakcia, L. Makyna

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: