foto d3 kysuce3Kysučanom dochádza trpezlivosť. Dostavba D3 sa neustále posúva, preto sa chystá protest, ktorý sa tentokrát bude konať v Bratislave.

 

Doteraz boli usporiadané tri protesty, ktoré sa konali na Kysuciach. Tento raz idú organizátori protestovať priamo do Bratislavy. Podľa Ing. Ľubomíra Jánoška boli sľúbené na dostavbu už tri termíny, ktoré sú stále neurčité a stále sa menia. Posúva sa diaľnica pri Kysuckom Novom Meste. O ďalší rok sa posúva aj privádzač k jednému z najväčších zamestnávateľov na Kysuciach SCHAEFFLER.

Na otázku možného termínu dostavby D3 na Kysuciach p. Janoška odhadoval termíny okolo roku 2024 – 2025.

Na otázku, prečo sa za Kysuce ide organizovať protest do Bratislavy sme dostali odpoveď: „Práve v týchto dňoch sa pripravuje nové programové obdobie na financovanie z fondov EU a my chceme poukázať, že to nie je len kysucký problém. Vzhľadom na význam prepojenia sever – juh ide o problém medzinárodný. Momentálne sa robí na rozvoji juhu Slovenska a zabúda sa na projekty vo vyššom záujme.
Zazneli aj tvrdšie vyjadrenia: „Stretávame sa s obštrukciami a brzdí to štát.“

foto d3 kysuce

 

Podporu akcii vyslovili aj primátori

K pripravovanému protestu sa vyjadril primátor mesta Krásna nad Kysucou Jozef Grapa: "Jeden z dôvodov, prečo znova protestujme je znova poukázať na katastrofálnu a stále sa zhoršujúcu situáciu v doprave na Kysuciach.
Aj vďaka predchádzajúcim protestom, ktoré sa konali priamo na Kysuciach sme upozornili na situáciu aj čo sa týka nákladnej dopravy a tranzitu kamiónovej dopravy. V tom čase sa podarilo posunúť niektoré termíny na urýchlenie výstavby. Bohužiaľ, v poslednom období sa priority menia. Prísľuby zostávajú iba vo forme sľubov. Záujem o výstavbu diaľníc či rýchlostných ciest sa presúva do iných častí Slovenska. Pripravujú sa úseky, kde je niekoľkonásobne menšia intezita dopravy ako tu na Kysuciach. V neposlednom rade sa začali termíny posúvať, čo pripisujeme politickým vplyvom. Zajtrajším protestom chceme znova vyvinúť tlak na Ministerstvo dopravy o urýchlenie výstavby D3.
Na programe sú dohodnuté stretnutia so zástupcami Európskej komisie, bude prebiehať rokovanie petičného výboru na Veľvyslanectve Poľskej republiky, Veľvyslanectve Spolkovej republiky Nemecka, Českej republiky a tiež na Kórejskom veľvyslanectve. Všetci nám prisľúbili prijatie a veríme, že nám budú silným spojencom pri riešení dopravnej situácie na severe Slovenska a výstavbe diaľnice D3. Dostavba diaľnice D3 sa netýka len Kysúc, je to priorita aj spomínaných krajín."

K situácii sa na sociálnej sieti vyjadril aj primátor mesta Čadca Milan Gura: "Kvôli situácii s dostavbou diaľnice D3 SME NÚTENÍ OPÄŤ PROTESTOVAŤ. Sľuby všetkých vládnych strán neboli dodržané! Najpotrebnejšiu diaľnicu na Slovensku - D3 (nerátame rozostavané Višňové) politici hodili aj spolu s nami cez palubu a dali prednosť menej potrebným úsekom na juhu Slovenska.

Preto nám zo zúfalstva neostáva nič iné, len obrátiť sa na medzinárodné inštitúcie, ktoré nám môžu byť spojencami v riešení kritickej situácie. Existuje totiž mnoho medzinárodných dohôd a záväzkov, ktorých dodržiavanie musíme tvrdo vyžadovať.
Sme radi, že po sérii tvrdých rokovaní sú ambasády krajín CZ, PL, DE, KR ochotné s nami rokovať a veríme, že nám budú silným spojencom v riešení patovej situácie.

Jedinou šancou ako efektívne a čo najskôr dostavať medzinárodnú diaľnicu cez Kysuce je výrazná pomoc EÚ, ktorá v týchto dňoch tvorí rozpočet na eurofondy, z ktorých vieme diaľnicu postaviť.

Je to problém, ktorý sa nás všetkých dotýka, a preto Vás pozývame na protestnú akciu, ktorá môže zvrátiť zúfalý stav výstavby dopravnej infraštruktúry na Kysuciach."

Organizátori prosia o podporu protestnej akcie svojou účasťou, tá je naplánovaná na utorok 22.10.2019 od 10:00 do 13:00 hod. pred úradom Zastúpenia Európskej komisie v SR

Časový harmonogram:

10:00 – rokovanie petičného výboru na úrade Zastúpenia Európskej komisie v SR, Palisády 29, Bratislava

10:15 – Tlačová konferencia ku „kamiónovému“ protestu pred úradom Zastúpenia EK v SR

10:30 – 11:00 – presun zhromaždenia pred Veľvyslanectvo Poľskej republiky, Paulínyho 7, Staré Mesto, Bratislava

11:00 – rokovanie petičného výboru na Veľvyslanectve Poľskej republiky, následné tlačové výstupy pre média, presun zhromaždenia pred Veľvyslanectvo Spolkovej republiky Nemecka

11:45 – rokovanie petičného výboru na Veľvyslanectve Spolkovej republiky Nemecka, Hviezdoslavovo námestie 192/10, Bratislava, následné tlačové výstupy pre média, presun zhromaždenia pred Veľvyslanectvo Českej republiky

12:15 – rokovanie petičného výboru na Veľvyslanectve Českej republiky, Hviezdoslavovo námestie 190/8, Bratislava, následné tlačové výstupy pre média, presun zhromaždenia pred Veľvyslanectvo Kórejskej republiky

13:00 – príchod pred Veľvyslanectvo Kórejskej republiky, Štúrova ulica 18/16, Bratislava

14:00 – rokovanie petičného výboru na Veľvyslanectve Kórejskej republiky, následné tlačové výstupy pre média, záver „kamiónového“ protestu

autor: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: