cyklotrasa krasno nad kysucou odhalenie sochyDnes 22. augusta 2019 bola na križovatke cyklotrás v Krásne nad Kysucou slávnostne odhalená socha. Cyklochodník prechádzajúci mestom je tak oficiálne otvorený.

Už pred niekoľkými mesiacmi sme vás informovali o novom cyklochodníku Oščadnica - Dunajov, ktorý prechádza cez Krásno nad Kysucou. Krásno sa takto stalo uzlom cyklochodníkov, keďže sa v jeho centre začína Bystrická cyklomagistrála, ktorá už niekoľko rokov slúži miestnym občanom a turistom.

Nový cyklochodník si okamžite obľúbili cykloturisti. Podľa slov pána primátora Ing. Jozefa Grapu do Krásna prichádza množstvo ľudí z celého Slovenska a Krásno považujú za prirodzený východiskový bod cykloturistických túr.

Práve pre zvýraznenie tohto významného bodu, teda križovatky cyklotrás, bola dnes 22. augusta 2019 oficiálne odhalená socha: Kolesá radosti, ktorej autorom je Ing. arch. Stanislav Mikovčák. Jej autor sa vyjadril: "Človek prostredie formuje a my máme možnosť a povinnosť niečo urobiť, aby sa stalo krajším. V súčasnosti je už teraz Krásno nad Kysucou športovým mestom. Dôkazom je hokejová aréna, štadión a práve cyklotrasy. Touto sochou však chceme obohatiť nielen svaly, ale aj ducha. Primátorovi som vďačný za možnosť vytvorenia sochy."

Dielo je zavŕšením cyklotrás v Krásne nad Kysucou a jeho čerešničkou na torte. Socha má slúžiť na zvýšenie atraktívnosti tohoto miesta, ale dáva aj duchovnú hodnotu. Ako materiál bol použitý kov, kolesá so sečky a iné veci zo zberného dvoru. Hlavnou témou teda sú kolesá. Socha abstraktne stvárňuje ženu, ktorá pyšne jazdí na bicykli.

cyklotrasa krasno nad kysucou odhalenie sochy 1

 

Spýtali sme pána primátora aj na budúcnosť cyklochodníka a cyklotrás u nás: "V súčasnosti sa pracuje na štúdii cyklochodníka až do Budatína. Čo sa týka cyklochodníka smerom do Poľska, na našej slovenskej strane si ešte musíme počkať do budúceho roka, kedy by mali byť dokončené asfaltové povrchy v Oščadnici. Mala by sa vybudovať pohodlná spojnica až do Žywca. Práve v Poľsku je obrovské množstvo cykloturistov. Ak sa podarí dobudovať cyklotrasu do Žiliny, jej celková dĺžka bude 80-90 km. Turista bude teda mať motív zostať na Kysuciach viac ako jeden deň. Celkovým výsledkom potom bude aj zvýšenie kvality služieb v oblasti turizmu a gastronómie."

Pán primátor ešte spomenul, že sa Krásno stáva zaujímavým pre cykloturistov aj kvôli možnosti horskej cykloturistiky - dostupné sú trasy do 16 osád, v každej z nich je osadená tabuľa a cykloturista má možnosť spoznať jednotlivé osady.

Na záver sa ešte raz poďakoval autorovi diela Stanislavovi Mikovčákovi.

Pozývame vás do Krásna nad Kysucou si pozrieť novú sochu Kolesá radosti na vlastné oči.


Výstavbu zdokumentovala a fotografie nám poskytla pani Anna Trauerová.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: