sypace zilinska zupaVozový park Žilinského samosprávneho kraja sa modernizuje, novinkou je štrnásť nových sypačov, ktoré budú slúžiť počas zimnej údržby.

Žilinská župa sa na zimnú údržbu pripravila zakúpením 14 nových sypačov. Momentálne je priemerný vek vozového parku 35 rokov. Jeho súčasťou je aj snehová fréza slúžiaca už viac ako polstoročie. 14 nových sypačov zakúpila župa za viac ako dva milióny eur prostredníctvom verejného obstarávania. Županka Eirka Jurinová o súčasnom vozovom parku hovorí: ,,Technika používaná k zimnej údržbe je, žiaľ, značne zastaralá. Preto som rada, že z tohtoročného rozpočtu sa podarilo vysúťažiť štrnásť nových vozidiel. Už teraz však vieme, že vzhľadom na vysoký priemerný vek vozidiel, to stačiť nebude. Preto musíme ďalej hľadať možnosti obnovy vozového parku."

sypace zilinska zupa 2

Na budúci rok je na nákup ďalších piatich univerzálnych sypačov vyčlenený milión eur.

Žilinská župa sa v rámci zimnej údržby stará o 1 356 kilometrov ciest II. a III. triedy. Správa ciest ŽSK navyše udržiava aj cesty I. triedy v správe Slovenskej správy ciest a to na základe zmluvy o údržbe v dĺžke približne 500 kilometrov. V zimnom období bude v pohotovosti 244 vodičov a nasadených bude 112 sypačov, 25 nakladačov, 15 traktorov s radlicou, či 7 snehových fréz.

autor: redakcia
foto: Žilinský samosprávny kraj

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: