covid automatod 22 2Kysuce zatiaľ ostali v II. zóne varovania, pripomeňme si, aké pre nás platia pravidlá. Údaje o epidemiologickej situácii v krajine boli vyhodnotené k 16. februáru 2021 a do platnosti vstupujú od dnes 22. februára 2021.

 

Zhrňme si situáciu. Slovensko ako krajina naďalej ostáva v čiernej farbe. Testovanie odhalilo, že situácia na Slovensku sa vo väčšine regiónov zhoršila. Kysuce zatiaľ ostali v II. zóne varovania, otázka je, či sa aj budúci týždeň udržíme v podobných číslach, alebo sa situácia zhorší aj v našich okresoch. Čísla nakazených po víkendovom (20.-21.2.2021) testovaní naznačujú zhoršenie, výsledky sa dozvieme už zajtra.

Čo sa týka pravidiel na posledný februárový týždeň, tie ostávajú pre Kysučanov nezmenené.

Kysuce zatiaľ ostali v II. stupni varovania, aké pre nás platia pravidlá

Čo to pre Kysučanov znamená? V podstate sa od predchádzajúcich týždňov nič zásadné nemení, preto si to zhrňme.

Regionálny covid automat k 16.2.2021 platný od 22.2.2021 - mapa okresov:

mapa okresy 16 02

 

cadca umiestnenie16.2.2021

epidem 16 02 9 galeria

Kde test potrebujete a čo platí v červených okresoch:

  • školy môžu byť otvorené - budeme po jarných prázdninách. Žiaci materskej školy, prvého stupňa základnej školy alebo žiaci špeciálnej školy a školského zariadenia negatívny test v škole nepotrebujú, musí ho však mať jeden zo zákonných zástupcov žijúci v spoločnej domácnosti. Prípadne má zákonný zástupca niektorú z výnimiek.
  • do práce je potrebný negatívny test nie starší ako 14 dní
  • na výdajne miesto e-shopu, zásielkovne, poštu, do banky, zberného dvora, cesta do čistiarne odevov, kúpa novín a tlačovín, optika, poisťovňa, knižnica, servis bicyklov a motorových vozidiel, pošta, služby technickej a emisnej kontroly vozidiel, záhradkárstva, opravovne obuvi, servis telekomunikačnej techniky
  • na cestu do prírody v inom okrese je potrebný 7-dňový negatívny výsledok testu. V okrese test nie je povinný (test na účel pobytu v prírode mimo okresu nepotrebujú deti do 15 rokov, seniori nad 65 rokov, ŤZP osoby na vozíčku, osoby so stredne ťažkým alebo ťažkým mentálnym postihnutím a so závažnou poruchou autistického spektra)

Ak niekto cestuje do zamestnania prostriedkami hromadnej dopravy, autobusom, vlakom, odporúča sa, aby sa testoval každých 7 dní. Platí to pre celé územie Slovenska, čiže aj pre okresy s lepšou epidemiologickou situáciou.

Príchod zo zahraničia od 17.2.2021:

Od stredy 17.02.2021 od 06:00 hod. sa sprísňuje režim na hraniciach pri vstupe na územie SR. 

Nezabúdajte ani na to, že po príchode zo zahraničia a to z akejkoľvek krajiny treba rátať s povinnou 14-dňovou karanténou.

  • každý prichádzajúci je povinný nastúpiť do 14-dňovej karantény,
  • najskôr na ôsmy deň môže absolvovať PCR test,
  • ruší sa zoznam menej rizikových krajín,
  • ruší sa možnosť prekročenia hraníc so 72-hodinovým RT-PCR testom,
  • výnimky sú rozšírené aj pre pendlerov zo vzdialenejších EU krajín a ďalšie skupiny osôb.

Pred prekročením hraníc si nezabudnite vyplniť registračný formulár eHranica.

 

Prečítajte si podrobne o pravidlách po príchode zo zahraničia:

Kde sa môžete v prípade potreby otestovať:

Autor: redakcia
foto: korona.gov.sk

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: