kastiel oscadnica rekonstrukciaNové priestory vznikli v  podkroví kaštieľa, tento rok sa pracuje na reštaurovaní fasády a pripojeniu objektu na kanalizáciu.

Kaštieľ v Oščadnici, ktorý je sídlom Kysuckej galérie, prechádza prvou veľkou obnovou. Po tom ako v interiéri vznikli nové výstavné priestory a miestnosť na tvorivé dielne a kultúrno-spoločenské aktivity pokračujú tento rok práce vonku - reštauruje sa fasáda a objekt sa pripája na kanalizáciu. Práce by mali byť ukončené ešte v tomto roku.

Pri záchrane národnej kultúrnej pamiatky pomáhajú eurofondy, z ktorých sa už zrealizovala celková rekonštrukcia v interiéri budovy, vrátane rozvodov, hygienických zariadení i výmeny strechy.

Kaštieľ na začiatku Oščadnice dal postaviť v rokoch 1910 až 1913 gróf Ballestrém, ktorý stál aj za výstavbou známeho zámku v Kunerade. Kaštieľ mal grófskej rodine slúžiť ako poľovnícke sídlo, zriadili pri ňom aj rozľahlý lesopark. Súčasťou parku sú exteriérové plastiky, ktoré vznikali od roku 2001 v rámci Medzinárodného sochárskeho sympózia. Prvé expozície Kysuckej galérie v kaštieli boli sprístupnené v roku 1981.

Aktuálne výstavy v kaštieli

Napriek tomu, že sa teraz na kaštieli pracuje, pre návštevníkov sú stále sprístupnené výstavy. Stála expozícia Dvanásti prezentuje tvorbu dvanástich autorov, ktorí stáli pri vzniku Kysuckej galérie. Navštíviť môžete aj výstavu "Miroslav Cipár - Ilustrácie a logotypy" a Bienále plastiky malého formátu 2022.

autor: redakcia
foto: ŽSK

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: