jozef kuric nova bystricaV Novej Bystrici si obyvatelia zvolili nového starostu. Jozef Kuric hovorí o plánoch a potenciáli obce z turistického pohľadu.

Vyhrali ste voľby v Novej Bystrici s veľkým náskokom. Ako to hodnotíte?

Musím povedať, že je to silne zaväzujúce, pretože ľudia, ktorých stretnem osobne, alebo na rôznych fórach majú teraz obrovské očakávania. Nechcem povedať, že som z toho zdesený, je to milé, ale na druhej strane to musí človek vnímať zodpovedne. Keď to čítam aj medzi riadkami, tak tých ľudí nechcem sklamať. Takže áno, je to veľký tlak, tlak zodpovednosti. Pevne verím, že to ustojím a naplním očakávania, ktoré sú na mňa kladené.

nova bystrica 003

Pred pár dňami sme sa vás pýtali na novú rozhľadňu vo Vychylovke, tá bola postavená počas jesene a bude sa čoskoro kolaudovať a oficiálne otvárať. V obci máte viacero zaujímavých miest a atrakcií ako novobystrickú priehradu, Múzeum Kysuckej dediny, úzkorozchodnú železnicu, Bystrickú cyklomagistrálu … Chcete viac rozvíjať potenciál Novej Bystrice aj z pohľadu turistického cieľa?

Samozrejme. Obec Nová Bystrica s Vychylovkou je síce v  “úvodzovkách” koncová obec, no ten potenciál, ktorý tu máme, nám veľa iných obcí asi aj trochu závidí. Všetci sa zhodneme na tom, že Kysuce sú krásne od východu na západ a od severu na juh, no treba tomu pomôcť. Určite chcem nadviazať širšiu spoluprácu so skanzenom vo Vychylovke, chcem byť nápomocný v akejkoľvek spolupráci a propagovať našu obec nielen v rámci Kysúc.

nova bystrica skanzen

Veľmi sa na to teším a pevne verím, že sa mi podarí ešte viac zviditeľniť našu obec. Samozrejme treba pre to aj niečo ďalšie spraviť: vybudovať zaujímavosti alebo “ťahúne” pre turistov, pre ľudí, ktorí tu prechádzajú, aby sa mohli u nás zastaviť. Ideálne je, aby mali možnosť aj prespať, zdržať sa a stráviť tu viac času ako len pár hodín.

V spojitosti zo susednou obcou Stará Bystrica to dáva veľký zmysel.

Určite, treba to vnímať komplexne nielen ako našu obec, ale celú Bystrickú dolinu od Krásna počínajúc až po Vychylovku. Myslím si, že celá táto dolina je pre turistov zaujímavá a má im čo ponúknuť.

Máte tu skvelé možnosti na cykloturistiku, konkrétne cyklotrasu okolo priehrady. Viem, že toto nie je v správe obce, ale nedalo by sa niečo spraviť aj v tomto smere? 

Minimálne odkomunikovať situáciu so Štátnymi lesmi SR, keďže cesta je v ich správe. Viem že cesta je v dezolátnom stave najmä časť smerom na Riečnicu. Ten okruh je naozaj krásny, myslím že to je cca 34 km okolo priehrady. Bolo by fajn aspoň časť nejakým spôsobom opraviť a sprístupniť cykloturistom. Uvidí sa aká bude vôľa, aké budú možnosti. Ako ste povedali, nie je to v našej moci, ale minimálne vyvinieme úsilie na to, aby sa to nejako riešilo. 

nova bystrica priehrada2foto: Lenka Bisahová

Obec je samozrejme nielen pre turistov, ale najmä pre domácich obyvateľov. Máte nejaké vízie a plány čo by sa mohlo spraviť pre občanov? Čo im tu najviac chýba? 

V rámci mojich stretnutí s občanmi sme pomenovali niekoľko vážnych nedostatkov, ktoré sa možno v minulosti už nejako rozbehli, no je potrebné na nich naďalej pracovať. Môj predchodca začal budovať centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti a pracoval na niekoľkých iných projektoch rôzneho významu. Rozhodne je v mojom záujme projekty, ktoré sú rozbehnuté, v plnej energii a sile dotiahnuť do konca. Určite je potrebné vyvinúť snahu o získanie nenávratných finančných prostriedkov v zmysle jednotlivých výziev, podľa cielenej potreby obce. Vážnym problémom, ktorý evidujem, je nedostatok pitnej vody vo Vychylovke. To bude určite projekt najvyššej priority pre danú lokalitu. Je trochu paradox, že tu máme vodnú nádrž, ktorá zásobuje pitnou vodou všetky možné obce a mestá, blízke aj vzdialené a vo Vychylovke máme nedostatok pitnej vody.

nova bystrica priehrada

Viete, naši ľudia bývajú pri vodnej nádrži, sú s ňou priamo spätí, boli postihnutí samotnou výstavbou vodnej nádrže, zmenou regiónu, alebo dokonca pochádzajú zo zatopených obcí a nemajú pitnú vodu. To bude určite na väčšie rokovania, ale cítim to, ako úlohu číslo jeden pre miestnu časť Vychylovka.

Takže zdravotníctvo, voda pre Vychylovku, ďalej možno nejaká bytová výstavba... to už sme ale v ďalekých horizontoch. Z hľadiska udržania početnosti obyvateľov, udržania škôl a rozvoja obce je však nevyhnutné zaoberať sa aj touto otázkou. 

nova bystrica 011foto: Miroslav Pavelek

Máme tu dlhodobý tlak na tranzit cez Bystrickú dolinu. Aký je váš postoj na túto tému? 

K tomu musím povedať, že my sme v epicentre. To znamená, že tu musíme spojiť sily naprieč Bystrickou dolinou všetci vrátane Novej Bystrice, Vychylovku nevynímajúc. My spravíme všetko preto, aby nedošlo k povoleniu prejazdu tranzitu. Pevne verím, že ľudia, ktorí o tomto rozhodujú budú rozhodovať s chladnou hlavou a uvedomia si, že tá komunikácia a obmedzenia na tejto komunikácii sú tam z nejakých relevantných dôvodov. Pevne verím, že bezpečnosť, či už obyvateľov, ale aj prepravcov bude na prvom mieste a tranzit naprieč Bystrickou dolinou nebude povolený a prestane byť v regióne skloňovanou témou.

Čo odkážete na záver? 

Držme si palce, nech nám všetkým všetko vyjde, nech sme zdraví, nech nás neobmedzujú nejaké mimoriadne nariadenia, respektíve žiadne korony a covidy. Nech sa vzájomne stretávame a žijeme ten svoj život plnohodnotne, statočne a hlavne družne. Ako hovoria naše staré mamy „ Nech nás Pán Boh ochraňuje“.

Ďakujem pekne za rozhovor. 

zhováral sa Peter Kolembus
foto: Nová Bystrica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: