rozladna nova bystrica vychylovkaNová rozhľadňa ponúka krásne výhľady z vrchu Smrekovka, na ktorom môžete z výšky 25 metrov obdivovať krásy okolitej prírody.

V Novej Bystrici v časti Vychylovka vyrástla nová rozhľadňa, je najvyššou na Kysuciach. Boli sme sa tam aj osobne pozrieť, je postavená na peknom mieste.

Rozhľadňa Nová Bystrica vznikla na základe spolupráce cez cezhraničný projekt INTERREG v rámci operačného programu efektívnej spolupráce pohraničných partnerských obcí Poľsko - Slovensko. Nachádza sa na Smrekovke, čo je kopec na rázcestí ciest do Skanzenu a do časti Rycerová (Vychylovka) teda smerom pod Rycierovu horu. 

O rozhľadni nám porozprával aj nový starosta obce Nová Bystrica Jozef Kuric:

Z čoho je rozhľadňa postavená? 

"Rozhľadňa je postavená z pozinkovanej oceľovej konštrukcie, pričom staticky zabezpečuje celú konštrukciu gravitačná pätka, ktorá je celá zakrytá v zemi. O výstavbu sa postarala spoločnosť SOAR sk, a. s. Len tak pre zaujímavosť, pätka váži okolo 200 ton. Táto rozhľadňa sa stavala zhruba päť mesiacov a bolo to zapríčinené najmä poveternostnými podmienkami. Dostupnosť na tento kopec nám často znemožňoval ťažko prístupný terén, keďže prístup je len po lesnej cestičke," informuje nás o stavbe Jozef Kuric.

rozhladna nova bystrica

Aká je výška rozhľadne v Novej Bystrici?

Výška samotnej rozhľadne je 25 metrov a ponúka krásny kruhový výhľad: v pozadí vidíte Malú Fatru, Rycierovu horu, Kysucké Beskydy, Oravské Beskydy, pri dobrej viditeľnosti môžete uvidieť aj Západné Tatry.

rozhladna vychylovka smrekovka1

rozhladna vychylovka smrekovka3

Čo si od tejto stavby sľubuje obec z turistického pohľadu?

"Veľmi sa tešíme, že táto rozhľadňa vôbec vznikla. Málokto si uvedomuje, že rozhľadňa je priamo nad skanzenom, takže v rámci ďalších prác a dobudovaní máme ambíciu vytvoriť nový turistický chodník k rozhľadni priamo zo skanzenu, čím rozšírime danú lokalitu o ďalšiu atrakciu a spríjemnenie výletu pre návštevníkov, ktorí chcú ísť do skanzenu. Získajú tak možnosť vidieť región aj takto z výšky," dodáva starosta.

Ako sa dostanete k rozhľadni na Smrekovke

 rozhladna nova bystrica1

 rozhladna nova bystrica2

Cesta k rozhľadni na Smrekovke vedie zatiaľ po neznačenej trase od rázcestia na skanzen, ponad staré kasárne poľnou cestičkou dohora. Táto cesta k rozhľadni trvá asi hodinu pokojnou, vychádzkovou chôdzou. Cesta nie je náročná, kľudne môžete na výlet zobrať aj deti, určite to zvládnu. Celá cesta tam aj späť mala necelých 5 km.

Na cestu späť sme zvolili inú lesnú cestičku. Narazili sme na ďalšiu stavbu, vysielač. Kúsok ďalej je krásna mini osada, kde stojí pár dreveničiek, hodili sme tam reč s domácimi. Odtiaľ sme už len zbehli dole kopcom k nášmu autu.

Rozhľadňa je dokončená, čaká sa ešte na posledné úkony a kolaudáciu, ktorá by mala prebehnúť niekedy koncom novembra. My dúfame, že si k nej nájde cestu čo najviac návštevníkov a budú si môcť vychutnať nádherné panorámy tak ako sa to podarilo aj nám…

Autor: redakcia
Foto: redakcia, SOAR sk, a. s.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: