doprava svrcinovec 01Rozhovor s Jarmilou Kullovou, členkou iniciatívy „Priatelia Svrčinovca“. Rozhovor o tom, ako vnímajú nekonečné kolóny občania Svrčinovca, ako jednej z najdotknutejšej obci na Kysuciach, možno aj na celom Slovensku.

 

Prečo ste sa rozhodli riešiť túto situáciu osobne?

Ako členka občianskej iniciatívy „Priatelia Svrčinovca“, ktorá spája ľudí s ochotou osobne prispieť k skvalitneniu života v našej obci, vnímam dopravnú situáciu vo Svrčinovci ako dlhodobo neúnosnú. 

A to v dvoch závažných bodoch. V prvom rade doprava ohrozuje bezpečnosť chodcov. Pokiaľ sa tvoria kolóny, vodiči sa správajú dosť arogantne a celá obec je potom zablokovaná. Autá a kamióny blokujú prechody pre chodcov, nedá sa bezpečne prechádzať z jednej strany cesty na druhú, často sú zablokované prístupové cesty k uliciam a domom.

Problémom je aj to, že v obci nám chýba vybudovaná základná infraštruktúra. Popri takto rušnej ceste medzinárodného významu, v centre obce nie sú dobudované chodníky, ktoré by zabezpečili základnú ochranu chodcov.

Pokiaľ náhodou nie je kolóna, vodiči nedodržiavajú povolenú rýchlosť a pravidlá cestnej premávky. Jednak je ich neúmerné množstvo - niekoľko tisíc denne, kde v neposlednom rade pri takomto počte vznikajú samotné kolízie. Dopravné nehody, ktoré sa udiali v tomto úseku aj s vážnymi následkami hovoria samé za seba. Pre tunajších obyvateľov je to naozaj veľmi ťažká situácia denno denne sa potýkať a vysporadúvať s touto situáciou. Ja sama osobne bývam pri ceste a viem, ako je komplikované prechádzať popri ceste, keď tam nieje chodník.

 

Prečo vznikla petícia?

Keď sa pozriete na situáciu, aká je v obci, je jasné, že zrejme kompetentné úrady nejakým spôsobom doposiaľ nevnímali závažnosť tejto situácie. Podľa nás nie sú urobené potrebné kroky a zabezpečená ochrana chodcov v dostatočnej miere.

 

Obec petíciu podporuje?

Áno, a ja som veľmi rada. Keď sme vyšli s touto petičnou iniciatívou ľudia zareagovali veľmi dobre. Už v priebehu 14 dní sme mali 850 podpisov, teraz je to zhruba 1400 podpisov a beží štvrtý týždeň. Bezprostredne po tom sme mali rokovanie s pani starostkou Svrčinovca v rámci každoročného stretnutia občanov so samosprávou, kde sme okrem iného rokovali o dopravnej situácii. V podstate sme podali pani starostke takýmto spôsobom pomocnú ruku, aby mohla riešiť túto situáciu s ďalšími inštitúciami.

Je to ďalší argumentačný nástroj, určitá forma spolupráce a podpory. Pani starostka je našej iniciatíve naklonená, ideme cestou spájania sa hlasu ľudu a potrieb obce pomocou petície.

Kamióny v tejto chvíli určite neodkloníte, je to cesta medzinárodného významu. Aká je vaša predstava a aký je cieľ tejto petície?

Našim cieľom je v prvom rade zlepšiť bezpečnosť chodcov vo Svrčinovci.
Petícia obsahuje viacero krokov. Odklonenie kamiónovej dopravy alebo jej časové obmedzenie je síce prvý krok, ale je to samozrejme jeden z najťažšie uskutočniteľných krokov. Sú tam aj ďalšie body ako je výstavba chodníka, čo je úplne realizovateľná záležitosť, ktorá samozrejme potrebuje nejaký čas, ďalej ochranné prvky na prechode pre chodcov... skrátka aby vodiči, ktorí prechádzajú cez obec zvýšili pozornosť pri jej prejazde.

doprava svrcinovec0222Bežná prax: stojaci kamión na prechode pre chodcov. Na druhú stranu nie je ako prejsť...

 

Kto je v tejto situácii kompetentný v tomto zmysle rozhodnúť o konkrétnej pomoci z Vášho pohľadu?

Podľa našich dostupných informácii je to kombinácia kompetencii Obce Svrčinovec, Slovenskej správy ciest a iných inštitúcií.

 

Slovenska správa ciest sa k tomuto už nejako vyjadrila?

Zatiaľ nie, pretože sme ešte neuzatvorili petíciu. Budeme to komunikovať až na základe odovzdania petície a následnej korešpodencie, teda nateraz oficiálne vyjadrenie nemáme.

 

Reálne. Petícia nejaký čas trvá, kým rozhodnú úrady, to nejaký čas trvá, kým dostanete vyjadrenie od Slovenskej správy ciest to taktiež chce určitý čas, kým sa vyhlási súťaž s následnou realizáciou, to opäť potrvá nejaký čas.
Neprídeme do nejakého súbehu, že už bude medzitým aj diaľnica dokončená?

Dúfam, že nie. V tomto však máte pravdu, že všetko potrebuje nejaký čas. A keď sú veci, čo sa dajú riešiť aj rýchlejšie. 
Napríklad dnes ráno môžem povedať pozitívnu skúsenosť. Petícia okrem iného obsahuje aj bod na riadenie dopravy na prechode pre chodcov v ranných hodinách a v dopravnej špičke. Najmä keď žiaci idú do školy a ľudia do práce. V tejto dobe je situácia veľmi kritická.

Dnes ráno som si všimla, že prišlo policajné auto, kde vystúpili traja policajti a riadili dopravu. Čiže už aj bez toho, aby bola petícia odovzdaná, funguje už svojim životom.
V petícii nám ide o vec, o akýkoľvek posun k bezpečnosti. Petícia už podľa mňa pôsobí, aj keď len čiastkovo. Jednak sa ľudia v rámci obce spájajú tým, že si uvedomujú vážnosť situácie. Pre nás je úspechom aj to, že mnoho ľudí v obci bolo ochotných podpísať túto petíciu, nejakým spôsobom vyvolali vlnu spolupatričnosti a uvedomenia si vážnosť situácie, doposiaľ sa tu nič podobné nekonalo.

 

Svrčinovec je tak trochu taká začarovaná obec. Boli tam nekonečné kolóny kvôli colnici, potom kvôli samotnej budove colnice vznikli finančné problémy, teraz výstavba diaľnice a opäť každodenné kolóny… Nieje cítiť už taká rezignácia občanov?

Áno, medzi obyvateľmi je veľká skepsa, ale jednoducho situácia je taká neúnosná, že niečo sa začína lámať. Vnímame to tak, že taká tá nespokojnosť, dalo by sa povedať - že je až taká lavína nespokojnosti obyvateľov sa dvíha a cítime potrebu sa spojiť, zorganizovať sa a niečo proti tomu podniknúť. Verím tomu, že keď bude vôľa, tak sa dajú nájsť rôzne riešenia v nejakom rozumnom čase, ktoré by obyvateľom pomohli aj keď je to isto komplikované.

 

Ďakujem za rozhovor

Samotná petícia a jej hlavné body

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: